Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Amica negocjuje przejęcie marki Fagor od hiszpańskiej Endesy

Udostępnij

AMC (AMICA) złożyła 30 listopada br. ofertę (pod warunkami zawieszającymi) przejęcia od hiszpańskiej spółki Edesa Industrial S.L. (w upadłości) linii biznesowej zajmującej się sprzedażą dużego sprzętu AGD pod marką Fagor, podała spółka. Całkowita cena transakcji wyniesie 5 mln euro.

Sprzęt, który sprzedaje przejmowana spółka to: piekarniki, kuchnie wolnostojące, płyty, okapy, mikrofale, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki i zmywarki do naczyń. Sprzedaż pod marką Fagor odbywa się na terenie Hiszpanii, Portugalii, Francji, Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech oraz Niemiec. Potencjalnego przejęcia dokona spółka zależna od Amiki z siedzibą w Hiszpanii, podano w komunikacie.

"W skład linii biznesowej wchodzą m.in. prawo do sprzedaży pod marką Fagor sprzętu AGD na rynkach oraz prawo do wykorzystania firmy Fagor w nazwie spółki zależnej po transakcji. W skład linii biznesowej nie wchodzą żadne zobowiązania (oprócz zobowiązań serwisowych dotyczących sprzętu AGD pod marką Fagor sprzedanego na rynkach przed zamknięciem transakcji), żadne aktywa produkcyjne ani żadne składniki kapitału obrotowego netto należące do Edesa" - czytamy dalej.

Zamknięcie transakcji uzależnione jest od szeregu warunków zawieszających m.in. przeprowadzenia badania due diligence z wynikiem satysfakcjonującym Amikę, spłaty ciążących na Edesa zobowiązań wobec spółki Sareteknika (dostawcy usług serwisowych), a także uzyskania zgody sądu prowadzącego proces upadłościowy Edesa oraz wierzycieli Edesa, w tym spółki Fagor S. COOP (wniosek o upadłość został złożony przez Edesa w sądzie w San Sebastian 27 października 2017 r.), podano także.

"Dodatkowo spółka zależna ma otrzymać prawo do sprzedaży pod marką Edesa w segmencie sprzętu AGD na rynkach Hiszpanii i Portugalii za cenę 2 mln euro (całkowita cena transakcji wyniesie 5 mln euro). Amica zamierza sfinansować cenę transakcji ze środków własnych i długiem. Oferta jest ważna do 28 lutego 2018 roku (z możliwością przedłużenia tego terminu)" - napisano także w komunikacie.

Ostateczna decyzja Amica, co do zaangażowania w transakcję nastąpi po analizie wyników przeprowadzonego badania due dilligence oraz po ustaleniu ostatecznego kształtu pozostałych uzgodnień poczynionych w trakcie procesu upadłościowego Edesa. W razie decyzji pozytywnej, Amica doprecyzuje poziom kwotowy zaangażowania w transakcję oraz dookreśli ostateczne (pozostałe) warunki transakcji, wskazano także.

"Dokonanie transakcji będzie krokiem w kierunku realizacji strategii HIT2023 dzięki istotnemu zwiększeniu przychodów na strategicznych rynkach Półwyspu Iberyjskiego oraz potencjałowi do wzrostu marży przez zwiększenie udziału produktów w sprzedaży oraz zwiększeniu wydajności fabryki we Wronkach" - czytamy dalej.

Opóźnienie przekazania powyższej informacji poufnej jest uzasadnione z uwagi na fakt, iż przekazanie jej do publicznej wiadomości w momencie złożenia oferty mogłoby naruszyć prawnie uzasadniony interes Amiki związany z prowadzonymi negocjacjami, wyjaśniono także w materiale.

Amica jest producentem sprzętu AGD, notowanym na warszawskiej giełdzie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,47 mld zł w 2016 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus