Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BZ WBK zaczyna wykorzystywać biometrię twarzy do otwarcia rachunku

Udostępnij

BZW (BZWBK) w tym tygodniu zacznie wykorzystywać biometrię twarzy w procesie założenia rachunku w banku, poinformował szef obszaru bankowości multikanałowej Tomasz Niewiedział. Dzięki digitalizacji, bank chce sukcesywnie zwiększać liczbę rachunków otwieranych w kanałach zdalnych.

"Mocno stawiamy na biometrię i wideo weryfikację. To, jak się rozwijamy w tym zakresie jest referencyjne na rynku i chcemy to mocno kontynuować. Nie ogłaszamy się jako buntownik czy ikona w tym zakresie, ale po prostu systematycznie aktywizujemy naszych klientów do kanałów cyfrowych. Po biometrii głosu, odcisku palca uruchamiamy biometrię twarzy w celu przeprowadzenia całkowicie cyfrowego procesu założenia rachunku" - powiedział Niewiedział na spotkaniu z dziennikarzami.

BZ WBK podał, że obecnie posiada 2 mln klientów digital, w tym 1 mln mobile (bez uwzględnienia korzystania z serwisu transakcyjnego). Jednocześnie 175 tys. klientów banku korzysta już tylko z bankowości mobilnej. 

Przedstawiciel instytucji wskazał, że już 59% produktów kredytowych, ważnych w strategii digitalizacji usług, jest sprzedawanych przez bank poprzez bankowość multikanałową (jednocześnie stanowią one 35% łącznie w ujęciu wartościowym). 

"Część tej sprzedaży realizowana jest na terenie oddziału, ale z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych" - przyznał Niewiedział. 

Bank oferuje od pewnego czasu biometrię głosu w contact center, z czego obecnie korzysta 30 tys. klientów (wzrost o 337% r/r). Są oni np. traktowani priorytetowo w kolejce do obsługi. 

"Nie tylko jesteśmy pionierem w tym zakresie, ale na pewno w takiej skali nikt tego w Polsce nie wykorzystuje" - podkreślił Niewiedział. 

BZ WBK oferuje ponadto biometrię odcisku palca na iOS, a teraz również na Android. Bank podaje, że korzysta z tej usługi ponad 20 tys. klientów (wzrost o 119% r/r).

"Nasze najnowsze rozwiązanie to biometria twarzy. Bardzo innowacyjne i pionierskie na polskim rynku. Jednocześnie jedno z pierwszych w Europie - nie ma produkcyjnego wdrożenia tej usługi. Korzystamy z dostawców tego rozwiązania. Aplikacja jest także gotowa na nowego iPhone X. Uważamy, że biometria twarzy to przyszłość aplikacji mobilnych. Chcemy sukcesywnie zwiększać liczbę rachunków otwieranych w kanałach zdalnych" - zaznaczył szef bankowości multikanałowej BZ WBK.

Podkreślił, że bank przeanalizował przepisy i jest pewny, iż rozwiązanie spełnia regulacje obowiązujące w Polsce. 

Biometria wideo zweryfikuje klienta podczas połączenia z konsultantem przez porównanie kilkudziesięciu unikalnych elementów stałych twarzy (np. odległości między rożnymi jej elementami) ze zdjęciem z dowodu osobistego. Prawdopodobieństwo wiarygodności ma być bliskie 100%. Podczas przetwarzania danych biometrycznych klient wyraża zgodę jednorazowo. Jak deklaruje przedstawiciel instytucji, dane biometryczne nie są przechowywane. Rachunki otwarte w ten sposób nie będą dawały dostępu do profilu zaufanego. 

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Aktywa razem banku wyniosły 149,77 mld zł na koniec II kw. 2017 r. wobec 150,10 mld na koniec 2016 r. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus