STL (STELMET) sprzedał w bieżącym roku obrotowym (kończącym się 30 września) już ok. 105 tysięcy ton pelletu wobec 91 tys. ton tego paliwa rok wcześniej, poinformował wiceprezes Przemysław Bieńkowski.
"Na początku września tegoroczna sprzedaż pelletu przez Grupę Stelmet przekroczyła symboliczny poziom 100 tys. ton, a do dziś - 105 tys. ton. Ustanowiliśmy tym samym nowy rekord, a do końca września, a zarazem do końca bieżącego roku obrotowego zapewne jeszcze poprawimy ten rezultat. We wrześniu rozpoczyna się bowiem tradycyjnie okres największej sprzedaży pelletu przed sezonem zimowym. Dla porównania, w całym ubiegłym roku obrotowym sprzedaliśmy około 91 tys. ton tego ekologicznego paliwa. Pellet stanowi uzupełnienie naszej oferty produktowej. Pozwala nam dywersyfikować przychody i maksymalizować marże, a jednocześnie pozwala w całości wykorzystać cenny surowiec drzewny, który przerabiamy" - powiedział Bieńkowski, cytowany w komunikacie.
W pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2016/17 sprzedaż pelletu wyniosła 79,2 tys. ton, czyli o ponad 21% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, co przełożyło się na 22-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży pelletu, do 50,2 mln zł. Sprzedaż pelletu odpowiadała tym samym za blisko 12% łącznych przychodów Grupy. To o 3 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, podano także.
Grupa Stelmet sprzedaje pellet zarówno do odbiorców krajowych (blisko 39% w okresie pierwszych trzech kwartałów roku 2016/17), jak i zagranicznych (ponad 61%), w tym głównie do Niemiec, Danii i Belgii. Spółka produkuje pellet pod uznanymi na rynku markami: Lava, Olimp, Firemaxx oraz Ecospecial. Odbiorcami pelletu są przede wszystkim dystrybutorzy oraz hurtownicy, jak również mniejsze przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż hurtowo-detaliczną. Pellet jest wykorzystywany przez odbiorców końcowych do ogrzewania domów, obiektów działalności gospodarczej, a także do wytwarzania energii cieplnej w procesach przemysłowych.
Grupa produkuje pellet w zakładzie w Zielonej Górze. Jego zdolności produkcyjne sięgają około 110 tys. ton pelletu rocznie i są praktycznie w całości wykorzystane. Wiosną tego roku grupa rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcji pelletu w Grudziądzu, który będzie zintegrowany z funkcjonującym tam już zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej MrGarden. Wartość inwestycji sięgnie 20 mln zł. Rozpoczęcie działalności operacyjnej przez nowy zakład produkcji pelletu planowane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Szacowane zdolności produkcyjne tego zakładu wyniosą około 40 tys. ton pelletu rocznie, co oznacza, że łączne zdolności Grupy Stelmet wzrosną do około 150 tys. ton pelletu rocznie, przypomniano.
Pellet to rodzaj ekologicznego paliwa powstającego ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji spajających. Pellet drzewny produkowany przez Grupę Stelmet powstaje z produktu ubocznego (wióry, zrębki, trociny) uzyskiwanego w procesie produkcji drewnianej architektury ogrodowej. Zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii i jest wykorzystywany zarówno przez klientów indywidualnych, jak i do wytwarzania energii cieplnej w dużych instalacjach, a także do produkcji energii elektrycznej w energetyce zawodowej.
Grupa Stelmet jest drugim największym producentem pelletu w Polsce.
Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją drewnianej architektury ogrodowej. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.