Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Proteon Pharmaceuticals rozmawia z inwestorem, rozważa debiut na NewConnect

Udostępnij

Proteon Pharmaceuticals planuje pozyskanie kapitału w związku z planami dalszego, dynamicznego rozwoju. Spółka rozmawia z inwestorem branżowym, a także rozważa debiut na NewConnect. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte do końca roku, poinformował ISBnews prezes prof. Jarosław Dastych.

"Rozważamy pozyskanie kapitału na rozwój. Rozważamy również wejście na NewConnect. Na pewno w tym roku podejmiemy decyzję w tej kwestii i w takiej sytuacji będziemy starali się szybko wcielić ten plan w życie, oczywiście, w zależności od kwestii proceduralnych. Nasze potrzeby kapitałowe szacujemy na kilkanaście milionów złotych - na globalną komercjalizację i rozwój sprzedaży naszych produktów biotechnologicznych, wsparcie produkcji, kapitał obrotowy oraz nakłady na R&D" - powiedział ISBnews Dastych.

Dodał, że szacunki te są niezależne od dotychczas pozyskanych grantów na łącznie 13,5 mln zł, a także kolejnych o które spółka się będzie ubiegać.  

Proteon Pharmaceuticals to firma biotechnologiczna wykorzystująca bakteriofagi na skalę przemysłową. Spółka opracowała i produkuje nową generację naturalnych preparatów przeciwbakteryjnych przeznaczonych do ochrony zdrowia zwierząt hodowlanych, tj. drobiu, bydła, czy ryb. Produkty Proteon Pharmaceuticals mają być wykorzystywane jako "zdrowsza i skuteczniejsza" alternatywa dla terapii antybiotykowych.

Członek zarządu Proteon Pharmaceuticals Matthew Tebeau podał, że w 2016 roku spółka miała 750 tys. zł przychodu. 

"Obecnie jesteśmy w fazie testowej komercjalizacji naszego pierwszego produktu o nazwie Bafasal na rynkach Ukrainy, dwóch krajów europejskich i jednego kraju afrykańskiego. Nasz harmonogram zakłada pełną komercjalizację na Ukrainie w przyszłym roku. Następnie w tym i kolejnym roku planujemy rejestrację i wstępną komercjalizację produktów Bafasal i Bafador w Azji, USA lub/i Europie" - powiedział Tebeau. 

Bafasal to dodatek paszowy na bazie bakteriofagów, wykorzystywany w hodowli drobiu, zapobiegający infekcjom bakteriami Salmonella. Jak podał zarząd, koszty badań do rejestracji produktu zostały już poniesione. Bafador, wykorzystywany w hodowli ryb, ma być kierowany na rynki azjatyckie, a według zarządu spółki zasadnicza część badań została już sfinansowana i przeprowadzona. Kolejne rozwijane produkty są ukierunkowane na choroby krów i drobiu.

"Nasze portfolio będzie rosnąć w czasie. Tylko w przypadku drobiu zidentyfikowaliśmy kilka kolejnych chorób, do walki z którymi możemy stworzyć nową generację preparatów antybakteryjnych. Chcemy docelowo osiągnąć równowagę między nowymi, a dojrzałymi produktami. Pozwoli to chociażby na synergie, czy cross-selling" - wskazał prezes. 

Obecnie spółka realizuje rozbudowę centrum badawczo-produkcyjnego, które ma  umożliwiać przechodzenie do fazy produkcyjnej w standardzie GMP. Spółka prowadzi prace badawcze w laboratoriach w standardzie GLP.

"Jednym z powodów, dla których wybraliśmy rozwój produktów skierowanych do sektora zwierząt hodowlanych to znacznie krótszy czas i niższe koszty rejestracji niż w przypadku farmaceutyków dla ludzi, przy bardzo dużych rozmiarach rynków zbytu. Istnieje kilka globalnych firm z produktami na bazie bakteriofagów, ale nie są one naszymi bezpośrednimi konkurentami. Mają one inne rozwiązania, dla innych gatunków zwierząt. Przestrzeń do rozwoju jest naprawdę duża. Realizujemy produkcję preparatów bakteriofagowych na skalę przemysłową. Proces produkcyjny stanowi o naszym potencjale rozwoju. Umiarkowane koszty produkcji w stosunku do przychodów dają potencjał dźwigni operacyjnej" - wskazał członek zarządu.  

Dastych dodał, że Proteon Pharmaceuticals nie wyklucza pozyskiwania merytorycznych partnerów międzynarodowych. "Prowadzimy dialogi techniczne i mamy podpisane mowy o poufności, związane z potencjalną współpracą. Jest to jedna ze ścieżek wzmacniania naszego globalnego potencjału" - wskazał prezes. 

Jak poinformowali przedstawiciele zarządu, w średnim terminie spółka chce być postrzegana na rynkach światowych jako lider w sektorze bakteriofagów, wykorzystywanych w przemysłowej hodowli zwierząt.

"Z firmy naukowo-technologicznej, od jakiej rozpoczynaliśmy naszą pracę z bakteriofagami, przekształcamy się w firmę produkcyjną i sprzedażową. Już dziś jesteśmy jedną z wiodących firm w sektorze produktów bakteriofagowych i zamierzamy rosnąć wraz z całą branżą. W przyszłości chcemy utrzymać pozycję jednego z czołowych graczy tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny biotechnologii" - podsumował Dastych. 

Proteon Pharmaceuticals to firma biotechnologiczna wykorzystująca bakteriofagi na skalę przemysłową. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus