Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Idea Banku uruchomiła długoterminowy najem aut na platformie Happy Miles

Udostępnij

Grupa IDA (IDEABANK) uruchomiła platformę Happy Miles, umożliwiającą najem wybranych modeli aut na okres kilku lat oraz prostą zamianę auta na nowe, poinformowała instytucja. W ramach usługi auto użytkuje się według zasady "płać za tyle, ile jeździsz" ("pay-as-you-drive"), przy czym - inaczej niż w carsharingu - najemca w modelu Happy Miles ma samochód zawsze do swojej dyspozycji.

"Chcemy zmienić podejście konsumentów do użytkowania samochodów, wskazując przede wszystkim na ogromne koszty, jakie wiążą się z posiadaniem auta na własność. Chodzi przede wszystkim o utratę wartości w pierwszych latach, a w przypadku aut używanych również koszty napraw. Prezentując na rynku nową ideę, 'Użytkowanie auta w wersji 2.0', wpisujemy się w aktualne trendy, w szczególności odchodzenie konsumentów od posiadania na rzecz używania. Przedstawiamy model, w którym koszt użytkowania auta można znacznie obniżyć, dostosowując wydatki do częstotliwości korzystania z pojazdu. Dajemy możliwość wymiany auta na nowe co 2 lata, zamiany samochodu na wyższy model, a co za tym idzie znacznie bezpieczniejszej i wygodniejszej jazdy" - wyjaśnił Michał Knitter, odpowiedzialny za ofertę pojazdów na platformie Happy Miles, cytowany w komunikacie.

W ramach platformy Happy Miles oferowane są najbardziej popularne wśród polskich kierowców modele o z góry określonych parametrach wyposażenia. Dostępne okresy najmu to 2, 3, 4 lub 5 lat. Miesięczna rata składa się ze z góry określonej części stałej oraz stawki za kilometr. Pomiaru przebytego dystansu dokonuje zamontowane w samochodzie urządzenie GPS. Jednocześnie kierowca nie ponosi żadnych wydatków z tytułu serwisowania pojazdu czy zakupu opon zimowych.

"Kierowca wybiera konkretny model samochodu z prezentowanej oferty aut, a cały proces związany z przygotowaniem umowy odbywa się przez telefon. Gotowy samochód może zostać podstawiony pod wskazany przez użytkownika adres. Oferta została stworzona głównie z myślą o klientach wykorzystujących samochody dla celów prywatnych, ale jest też dostępna dla osób prowadzących własną firmę" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Knittera, upowszechnienie takiego modelu korzystania z aut mogłoby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, wspierając przy tym postawy proekologiczne. Według cytowanego w materiale raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z kwietnia br., przeciętne auto w Polsce ma 15 lat; auta starsze niż 10-letnie stanowią 60% wszystkich użytkowanych pojazdów, przy czym aż 57% samochodów w wieku 9-15 lat ma zagrażające bezpieczeństwu usterki.

Według cytowanego przez bank raportu Navigant Research, do 2024 r. wartość rynku carsharingu na świecie osiągnie 34,6 mld USD. Firmy, które w Polsce oferują usługi Car/Moto/Bike Sharing to m.in. 4MB (4MOBILITY), Veturilo, Traficar, Panek, a także system Omni Skody czy wypożyczalnia skuterów Blinkee.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus