Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje przedstawić strategię dla sektora ciepłowniczego i kogeneracji przed publikacją wyników za III kw., poinformował prezes Henryk Baranowski. Wcześniej zapowiadał przedstawienie tej strategii na początku września.
"Strategia tego rozwoju [ciepłownictwa] powinna być ogłoszona przed kolejnymi wynikami, przy założeniu, że proces przejmowania EDF zakończy się np. do końca września. Ale ta kwestia nie jest od nas zależna" - powiedział Baranowski podczas konferencji dla analityków.
Publikacja wyników za III kw. 2017 r. planowana jest na 7 listopada br.
W maju br. PGE podpisała z EDF International SAS i EDF Investment II B.V. warunkową umowę nabycia aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to ok. 4,51 mld zł.
W wyniku wykonania umowy, PGE nabędzie szereg konwencjonalnych aktywów wytwórczych, w tym: cztery elektrociepłownie tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń, sieci dystrybucji ciepła w Toruniu oraz Elektrowni Rybnik (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A.), cztery elektrociepłownie tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A. i EDF Investment III B.V.).
Zamknięcie transakcji zostanie dokonane pod warunkiem spełnienia szeregu warunków, w tym uzyskania zgód Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ministra energii i uzyskania przez PGE odstąpienia od prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.