IST (INFOSCAN) otrzymał od Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku list intencyjny wskazujący na możliwość przeprowadzenia badań kohortowych na 5 tys. osób, poinformowała spółka. Pierwsze badania w ramach współpracy z uczelnią mogą ruszyć już we wrześniu br.
List intencyjny dotyczy pozytywnego zweryfikowania technologii spółki służącej do diagnostyki bezdechu sennego oraz zastosowaniu rozwiązań Infoscan w planowanym badaniu kohortowym w ramach projektu Białystok PLUS. Uczelnia za pomocą urządzenia MED Recorder 350 zamierza przebadać grupę ok. 5 tys. osób pod kątem bezdechu sennego w ciągu maksymalnie 72 miesięcy. Cena za jedną procedurę zostanie ustalona w umowie regulującej współpracę spółki i uniwersytetu. Obecnie pojedyncze badanie zamawiane bezpośrednie w Infoscan kosztuje 250 złotych, czytamy w komunikacie.
"Wierzymy, że list intencyjny z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku jest dopiero początkiem naszej biznesowej współpracy z ośrodkami badawczymi w Polsce. Dzięki realizacji badań kohortowych zwiększamy również świadomość dotyczącą tego bardzo popularnego schorzenia, a przez to wartość samego rynku diagnostyki bezdechu sennego" - powiedział prezes Jacek Gnich, cytowany w materiale.
Obecnie w Polsce przeprowadzanych jest rocznie około 15 tys. procedur w tym zakresie. Dla porównania na rynku USA, na którym planuje zadebiutować Infoscan na początku przyszłego roku, wykonuje się rocznie 4 mln badań w tym zakresie, podano także.
"Pomimo że nasz model biznesowy zakłada, iż większość przychodów spółka zamierza uzyskiwać dzięki badaniom w USA, widzimy, że rynek polski może zapewnić nam istotny strumień przychodów i dzięki zdobyciu kilku kontraktów na badania kohortowe zapewnić rentowność biznesu" - dodał Gnich.
Poinformował także, że prowadzi rozmowy z kolejnymi ośrodkami badawczymi na temat kontraktów na diagnostykę bezdechu sennego.
Współpraca Infoscan z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku nie wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Wśród zadań spoczywających na spółce można wymienić: dostawę urządzeń, akwizycję danych, analizę danych, sporządzenie raportów, zapewnienie "surowych" danych do celów naukowych wynikających ze specyfiki programu Białystok PLUS, podsumowano.
Infoscan prowadzi działalność od 2007 r. Spółka rozwija urządzenie zdalnie diagnozujące zaburzenia oddychania podczas snu oraz urządzenia z dziedziny telemedycyny. Jest notowana na rynku NewConnect od 2015 r.