Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Energa podpisała list intencyjny z Torunidm dotyczący rozwoju elektromobilności

Udostępnij

ENG (ENERGA) podpisała list intencyjny z władzami Torunia, poświęcony współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności na terenie miasta, poinformowała spółka.

"Grupa Energa oferuje jednostkom samorządowym, które stoją przed wyzwaniem wprowadzenia na swoich ulicach transportu niskoemisyjnego, kompleksową współpracę w zakresie opracowania, wdrożenia i realizacji programu elektromobilności. Toruń to pierwsze po Trójmieście miasto, z którym Energa planuje podjąć inicjatywę współpracy w zakresie elektromobilności oraz propagować rozwój transportu publicznego zasilanego energią elektryczną. Dzięki ekspansji elektromobilności mieszkańcy Torunia poznają zalety komunikacji miejskiej opartej na pojazdach elektrycznych, które podczas jazdy emitują znacznie mniej szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, przez co wpływają pozytywnie na jakości powietrza w aglomeracjach. Ponadto, pojazdy takie są znacznie cichsze od swoich spalinowych odpowiedników. Energa wspólnie z miastem Toruń planuje szeroką promocję mobilności elektrycznej, co nie tylko wpłynie na rozwój tego wciąż jeszcze za małego w Polsce rynku, ale będzie miało przede wszystkim wymierne korzyści dla środowiska" - powiedziała wiceprezes ds. operacyjnych Alicja Barbara Klimiuk, cytowana w komunikacie. 

Zgodnie z założeniami listu intencyjnego, planowana współpraca ma na celu stworzenie programu rozwoju elektromobilności w mieście. Polegać ma na rozbudowie elektrycznych form publicznego transportu zbiorowego - w szczególności w ramach programu "E-bus", podano także.

"Realizowany w Toruniu projekt planowany jest kilkuetapowo. Wpierw władze miasta i jednostki odpowiedzialne za transport publiczny we współpracy z ekspertami Energi przystąpiłyby do opracowania ramowego planu rozwoju elektromobilności w Toruniu. Obejmowałby wnikliwą analizę transportu publicznego w mieście, zwłaszcza rozkładu jazdy i obciążenia linii autobusowych wskazanych do obsługi przez e-autobusy. Wyniki analizy pozwoliłyby następnie na stworzenie optymalnego planu rozmieszczenia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych - zarówno publicznych, jak i prywatnych. Jej budowa poprzedzona zostałaby szczegółowym studium wykonalności, uwzględniającym wszystkie niezbędne czynniki" - czytamy w komunikacie.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosiła ok. 1,3 GW na koniec 2016 roku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus