Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) oraz spółki z ATT (GRUPAAZOTY) zawarły kontrakty dwustronne do umowy ramowej sprzedaży paliwa gazowego, których przedmiotem są dostawy paliwa gazowego realizowane od 1 października 2018 roku do 30 września 2020 z opcją przedłużenia do 30 września 2022 roku, poinformowały spółki. W wyniku zawarcia kontraktów PGNiG pozostanie strategicznym dostawcą paliwa gazowego do 5 spółek z Grupy Azoty.
"W wyniku zawarcia kontraktów PGNiG pozostanie strategicznym dostawcą paliwa gazowego do 5 spółek z Grupy Azoty, tj. Grupy Azoty, Grupy Azoty Zakłady Azotowe 'Puławy', Grupy Azoty Zakłady Chemiczne 'Police', Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn oraz Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki 'Siarkopol'" - czytamy w komunikacie PGNiG.
Całkowita wartość kontraktów indywidualnych jest szacowana na kwotę, która może wynieść około 7 mld zł w przypadku czterech lat obowiązywania. Podstawą kalkulacji formuły cenowej w zawartych Kontraktach Indywidualnych są rynkowe wartości indeksów cen gazu, podano również.
"Podpisanie kontraktów indywidualnych zostało połączone ze skróceniem okresu trwania obecnie obowiązujących kontraktów indywidualnych z dnia 13 kwietnia 2016 r. zawartych pomiędzy spółkami z Grupy Azoty a PGNiG, do dnia 30 września 2018 r." - podsumowano w komunikacie.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.