Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PMR oczekuje wzrostów w budownictwie przemysłowo-magazynowym w latach 2017-19

Udostępnij

Część inwestorów ruszy w tym roku z planowanymi od pewnego czasu projektami, co pozwala spodziewać się, że lata 2017-2019 w budownictwie przemysłowo-magazynowym będą okresem wzrostowym, jednak nie będą to już tak znaczące zwyżki, jak w przeszłości, prognozuje firma badawcza PMR.

"W ubiegłym roku wielu inwestorów, pomimo wydanego pozwolenia budowlanego, wstrzymywało się przed rozpoczęciem inwestycji i czekało na dalszy rozwój sytuacji w polskiej gospodarce. Natomiast w 2017 roku przynajmniej część z nich prawdopodobnie zdecyduje się na rozpoczęcie planowanych projektów. PMR oczekuje zatem, że lata 2017-2019 w budownictwie przemysłowo-magazynowym będą okresem wzrostowym, jednak nie będą to już tak znaczące zwyżki, jak w przeszłości" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi "Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2017 - Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022".

Wśród istotnych inwestycji przemysłowych znajdujących się w trakcie budowy PMR wymienia: fabrykę baterii do samochodów elektrycznych LG Chem w Biskupicach Podgórnych (1,3 mld zł), zakład produkcyjny firmy FTE (FORTE) w Suwałkach (700 mln zł) oraz bazę tarczy antyrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie (700 mln zł). Jeśli chodzi o powstające obiekty magazynowe, do dużych projektów należą m.in.: centrum dystrybucyjne firmy Zalando w Gardnie (860 mln zł) oraz centrum logistyczne firmy Amazon w Kołbaskowie (410 mln zł). Znaczącymi projektami przemysłowymi w fazie przygotowania są m.in. fabryka silników koncernu Daimler w Jaworze (2 mld zł), centrum napraw i serwisowania silników lotniczych firmy Xeos w Środzie Śląskiej (1 mld zł) oraz zakład produkcyjny firmy Egger w Biskupcu (789 mln zł).

Do firm wykonawczych najaktywniej działających w segmencie obiektów przemysłowo-magazynowych, biorąc pod uwagę liczbę realizowanych kontraktów na duże projekty tego typu, należą m.in. Skanska, Bremer, Goldbeck, Kajima, BDX (BUDIMEX) i Hochtief Polska, wskazano także w materiale.

PMR zwróciło też uwagę, że w budownictwie biurowym mamy do czynienia z rekordowym metrażem

"Rekordowy wolumen powierzchni biurowej w trakcie realizacji, duża liczba projektów biurowych na etapie planowania oraz niska baza porównawcza z 2016 r. pozwalają prognozować, że rok 2017 zakończy się zwyżką w budownictwie biurowym. Rynek powinien ustabilizować się na poziomie ponad 4,1 mld zł rocznie" - czytamy w komunikacie.

Wśród największych projektów znajdujących się obecnie w trakcie budowy w stolicy są: kompleks Varso Tower (140 tys. m2 całkowitej powierzchni, inwestor: HB Reavis), The Warsaw Hub (113 tys. m2; Ghelamco), a także Mennica Legacy Tower (65,6 tys. m2; Golub Gethouse, MNC (MENNICA)). Do inwestycji biurowych o największej skali, będących w fazie planowania należą m.in.: kompleks biurowo-handlowy zintegrowany z dworcem Warszawa Gdańska (Ghelamco, PKP), Roma Tower (BBD (BBIDEV); Parafia św. Barbary) oraz budynek biurowo-handlowy przy Al. Jerozolimskich w Warszawie (PKP we współpracy z inwestorem prywatnym), wymieniło PMR.

Najwięcej dużych zleceń na realizację budynków biurowych w 2016 r. pozyskały firmy: Skanska, BDX (BUDIMEX), Warbud, Hochtief, Porr i ERB (ERBUD).

Według analityków PMR, w 2017 r., dzięki planowanemu zakończeniu kilku dużych obiektów handlowych w największych miastach Polski, wartość produkcji budowlanej w segmencie budynków handlowo-usługowych może po raz pierwszy w historii sięgnąć 7 mld zł. "Jednak, w związku z coraz większym nasyceniem powierzchnią handlową oraz rosnącym poziomem pustostanów w istniejących galeriach handlowych, przewidywania dotyczące kolejnych lat są już nieco mniej optymistyczne" - podkreślono w komunikacie.

Największymi centrami handlowymi będącymi w trakcie realizacji są: Galeria Młociny (65 tys. m2) i Galeria Północna (64 tys. tys. m2) w Warszawie, Wroclavia we Wrocławiu (64 tys. m2) oraz Forum Gdańsk (62 tys. m2). Prace związane z przygotowaniem budowy rozpoczęły się również w Góraszce, gdzie powstanie duże centrum handlowe Kolorowe Życie (100 tys. m2). Wśród dużych projektów w fazie przygotowania są m.in.: centrum handlowe IKEA w Zabrzu (68 tys. m2) oraz Galeria Wilanów w Warszawie (61 tys. m2). Prym, jeśli chodzi o liczbę dużych projektów handlowych w trakcie budowy oraz planowania, wiedzie obecnie zdecydowanie aglomeracja warszawska, wskazało PMR.

Firmami wykonawczymi, które mogą pochwalić się pozyskaniem dużych kontraktów na projekty handlowe w ubiegłym roku są: ERB (ERBUD) (Galeria Młociny w Warszawie) i Karmar (centrum handlowe Nowa Stacja w Pruszkowie). Znaczące zlecenia z tego segmentu realizują ponadto obecnie również takie firmy, jak Warbud, Erbud, UNI (UNIBEP), RD Bud, Hochtief Polska oraz MSZ (MOSTALZAB).

Analizując 2016 r., analitycy stwierdzili, że pod względem pozwoleń budowlanych w budownictwie niemieszkaniowym okres ten przyniósł wzrosty zarówno w odniesieniu do liczby budynków, jak i ich powierzchni, zamykając rok rekordowym poziomem blisko 22 mln m2.

Jak wynika z raportu, w 2016 r. udział budownictwa niemieszkaniowego w produkcji budowlano-montażowej realizowanej przez wszystkie podmioty nieco wzrósł, przekraczając poziom 41%.

"Oznacza to, że niezmiennie jest to największy segment rynku budowlanego, m.in. z uwagi na bardzo duży wolumen budynków przemysłowych, magazynowych oraz rolnych, a także na duży wolumen budynków remontowanych, modernizowanych czy rozbudowywanych" - podsumowano w materiale.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus