Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medicalgorithmics zwiększy zadłużenie. Kolejnych pożyczek udzieli Biofund

Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics
Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics
Udostępnij

W związku ze znacząco zwiększonym zainteresowaniem klientów autorskimi rozwiązaniami Medicalgorithmics (medtech notowany na GPW) największy akcjonariusz spółki - fundusz BioFund Capital Management LLC i management spółki zdecydowali o dodatkowej inwestycji w R&D i zespoły deweloperskie, by odpowiedzieć na znacząco zwiększone zapotrzebowanie klientów. Pozwoli to na zwiększenie zdolności do integracji i szybsze uruchamianie pozyskiwanych klientów oraz intensyfikację akwizycji klientów zainteresowanych testami wiodącego oprogramowania z algorytmiką AI polskiej spółki. Medicalgorithmics i fundusz BioFund podpisali umowę na dodatkowe finansowanie w kwocie do 9 mln PLN (2,4 mln USD), zwiększającą całą wartość oferowanych pożyczek do 5,4 mln USD. To powinno zapewnić Spółce realizację obecnej strategii i osiągnięcie zysków w 2026 r.

Dodatkowa umowa pożyczki jest rozszerzeniem umowy finansowania o wartości 3 mln USD, z 29 listopada 2024 r. Jednocześnie obniżone zostało oprocentowanie tego dodatkowego finansowania – nowa pożyczka będzie oprocentowana według stałej stopy procentowej w wysokości 14%.

- Konsekwentna realizacja naszej strategii przynosi efekty. Uzyskaliśmy w ostatnim czasie certyfikacje naszych najnowszych produktów platformy DRP i algorytmów AI DRAI, a doskonałość technologii potwierdziła prestiżowa publikacja w Nature Medicine, opisująca nasze algorytmy AI jako wiodące rozwiązanie w międzynarodowym badaniu naukowym. To międzynarodowe uznanie naszej technologii znacząco zwiększyło liczbę partnerów zainteresowanych współpracą. Przyspieszyliśmy podpisywanie umów na nowych rynkach, w styczniu br. podpisaliśmy duży kontrakt w USA. Obecnie ten partner jest zainteresowany dużo szerszym wykorzystaniem DeepRhythmPlatform (DRP) wraz z DeepRhythmAI (DRAI). Dzięki temu zwiększymy skalę współpracy, związanie klienta i przychody w perspektywie najbliższych 3 lat współpracy

- komentuje Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics ds. finansowych. 

Medtech istotnie przyspiesza tempo pozyskiwania nowych klientów.  W drugiej połowie stycznia br. zawarł umowę z IDTF z USA o szacowanej wielkości przychodów do 46 mln PLN w pierwszych 2 latach po uruchomieniu integracji oraz podpisał już 5 innych umów, w tym z partnerami w Turcji i USA po tym, jak algorytmy sztucznej inteligencji zostały opisane jako dające najwyższe osiągalne rezultaty w prestiżowym badaniu DRAI Martini, opublikowanym w wiodącym piśmie medycznym Nature Medicine.

- Jesteśmy w przełomowym momencie - Medicalgorithmics ma dziś istotną przewagę technologiczną nawet nad największymi graczami, bo żadna inna firma nie oferuje tak zaawansowanych i niedawno certyfikowanych w USA i Europie (FDA i CE) algorytmów AI i nowoczesnego oprogramowania do analizy EKG. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać nasze przewagi do ekspansji naszego oprogramowania na skalę globalną i „kuć żelazo, póki gorące”. Mając do wyboru poprawę krótkoterminowych wyników w tym roku kosztem ograniczenia rozwoju biznesu w horyzoncie kolejnych lat, w porozumieniu z wiodącym akcjonariuszem Biofund zdecydowaliśmy się na zwiększenie naszych inwestycji w zespoły deweloperskie, poszerzając zakresy wdrożeń w kluczowych projektach. Dotyczy to także naszego największego klienta w USA, który zdecydował się znacząco rozszerzyć zakres współpracy, co wymaga odpowiedniego, rozszerzenia naszych zasobów i zespołu. Chcemy maksymalnie wykorzystać unikalne możliwości rozwoju, jakie osiągnęliśmy skutecznie wdrażając nową strategię. Finansowanie z BioFund pozwoli nam natychmiast i w maksymalnie efektywny sposób zacząć realizować nasze projekty umacniając pozycję rynkową spółki. Choć zwiększenie naszego zaangażowania w ich realizację w najbliższych miesiącach wpłynie na przesunięcie osiągnięcia progu rentowności gotówkowej, to w efekcie spodziewamy się kolosalnego zwiększenia naszego udziału w rynku, liczby badań, a więc wartości spółki oraz osiągnięcia lepszych niż obecnie zakładane wyników w horyzoncie 2026 roku - dodaje Maciej Gamrot.

Dodatkowa pożyczka od BioFund będzie udostępniona w 4 transzach, od lipca do października 2025 r. Zabezpieczeniem pożyczki jest standardowe oświadczenie spółki o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Dodatkowo Spółka podpisała z Biofund aneks przesuwający spłatę pożyczki z listopada 2024 r. 
Zgodnie z aktualną strategią MDG (MEDICALG) skupia się obecnie na sprzedaży oprogramowania diagnostycznego o najwyższej marżowości, a sprzedaż urządzeń stanowi jedynie opcjonalną ofertę dla klientów. W III kwartale 2024 r. przychody ze sprzedaży usług wyniosły 5,2 mln zł, w tym na rynku amerykańskim wzrosły o 24 proc. względem II kwartału i osiągnęły 1,2 mln zł. Oznacza to odbudowę 53 proc. przychodów z IV kwartału 2023 r. Od przyjęcia nowej strategii rozwoju, spółka pozyskała 18 nowych klientów. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus