Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Akcje zamiast dywidendy. GTC daje wybór

Udostępnij

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy GTC zdecydowało o wypłacie pierwszej w historii spółki dywidendy. Właściciele akcji spółki otrzymają po 0,27 zł na każdą posiadaną akcję, chyba że… zamiast gotówki wybiorą akcje.

W kwestii samej wysokości dywidendy nie można mówić o zaskoczeniu. Łączna kwota 124 mln zł, która trafi do akcjonariuszy jest zgodna z marcową rekomendacją Zarządu GTC i wcześniejszymi zapewnieniami spółki. Bardzo dobre wyniki za ubiegły rok, pozwoliły spółce na wypłatę pierwszej dywidendy (spółka jest notowana na GPW już od 13 lat). Jednocześne władze spółki wierzą, że wypłata nie będzie jednorazowa, a wysokość wypłacanej dywidendy będzie rosła w kolejnych latach.

Podczas Walnego Zgromadzenia, akcjonariusze GTC zdecydowali jednocześnie o podwyższeniu kapitału zakładoweego spółki w drodze nowej emisji akcji. Akcjonariusze będą mogli dokonać wyboru i zamiast w formie gotówki, otrzymać dywidendę właśnie w formie tych nowych akcji.

„Celem podwyższenia kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji serii L jest umożliwienie akcjonariuszom spółki, którzy spełniają kryteria określone w projekcie uchwały dokonania wyboru otrzymania dywidendy, która ma zostać wypłacona przez spółkę na podstawie uchwały o dywidendzie, w formie nowych akcji serii L zamiast w formie gotówki. Powyższa opcja została przewidziana, aby umożliwić uprawnionym akcjonariuszom uczestnictwo w rozwoju spółki zamiast otrzymania dywidendy w postaci gotówkowej" – czytamy w uzasadnieniu Zarządu

Decyzji w kwestii wyboru formy dywidendy nie będą mieć jednak wszyscy właściciele akcji spółki. Taki przywilej otrzymają jedynie „uprawnieni akcjonariusze”. Kim są? Zgodnie z uchwałą, zostali określeni jako klienci profesjonalni. W rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, są to instytucje finansowe oraz przedsiębiorcy, którzy spełniają co najmniej dwa z poniższych wymogów:

  • ich suma bilansowa wynosi co najmniej 20 mln euro;
  • wartość przychodów ze sprzedaży wynosi co najmniej 40 mln euro;
  • ich kapitał własny lub fundusz własny wynosi co najmniej 2 mln euro.

Możliwość wyboru, będą mieli również inwestorzy posiadający akcje wyłącznie w RPA, gdzie od sierpnia ubiegłego roku spółka również jest notowana.

Chociaż niecodzienna, informacja o takiej formie wypłaty dywidendy, nie zaskoczyła analityków.

„Informacje są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Deweloper przydzieli części akcjonariuszy (podmioty instytucjonalne) nowe akcje, natomiast środki, które będą zatrzymane w ten sposób w spółce, będą przeznaczone na realizację planów rozbudowy portfolio grupy. Za uchwałą dot. emisji walorów było 98% głosów obecnych na WZA. Podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do spółki.” – czytamy w biuletynie porannym BDM z 17.05.2017 r.

Dywidendy w formie innej niż gotówkowa, chociaż nie należą do częstych przypadków, są w niektórych sytuacjach wybierane przez spółki. Objęcie nowej emisji akcji, to tylko jedna z form wypłaty tego świadczenia, a dywidenda niejedno ma imię.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus