Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PFR i PZU chcą sfinalizować zakup akcji Pekao przed dniem dywidendy za 2016 r.

Udostępnij

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) zakładają finalizację nabycia akcji PEO (PEKAO) z początkiem czerwca br., czyli przed dniem dywidendy, co pozwoli na otrzymanie przez PFR i PZU dywidendy za 2016 rok, poinformował prezes PFR Paweł Borys.

"Po zgodzie Komisji Nadzoru Finansowego zgodnie z planem zakładamy finalizację nabycia akcji Pekao SA z początkiem czerwca br. Finalizacja transakcji powinna nastąpić przed dniem dywidendy, co pozwoli na otrzymanie przez Polski Fundusz Rozwoju i PZU dywidendy za 2016 rok" - powiedział Borys, cytowany w komunikacie.

Celem PFR, jako długoterminowego strategicznego partnera finansowego, jest wspieranie PZU w realizacji strategii stworzenia silnej polskiej grupy bankowej o dużym potencjale wzrostu, podano także.

"Zakup akcji banku Pekao jest jedną z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach. PFR spodziewa się uzyskania zwrotu z inwestycji w Pekao na poziomie powyżej 10% w stosunku rocznym i zakłada długoterminowy horyzont inwestycyjny" - czytamy w komunikacie.

KNF 4 maja br. stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez PZU oraz PFR akcji Banku Pekao w liczbie powodującej przekroczenie 20% i nie więcej niż jednej trzeciej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu oraz udziału w kapitale zakładowym tego banku

W grudniu ub.r. PZU i PFR podpisali z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez nich docelowo odpowiednio 20% i 12,8% akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,59 mld zł. Cena za pakiet nabywany przez PZU wynosi 6,46 mld zł. Umowa wejdzie w życie, jeśli do 8 grudnia 2017 r. ziści się szereg warunków zawieszających.

Bank Pekao działa od ponad 85 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie. 

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju, zgodnie z przyjętym przez polski rząd Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju,  integruje w ramach spójnej strategii i profesjonalnych standardów zarządzania: Agencję Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Centrum strategicznym tworzonej grupy jest Polski Fundusz Rozwoju S.A. Celem PFR jest zapewnienie sprawnych narzędzi realizacji polityki rozwoju oraz zwiększenie potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski w ramach jednolitej platformy instrumentów rozwojowych dla przedsiębiorców, samorządów i klientów indywidualnych. PFR działa zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi standardami.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus