Dom Development sprzedał, według wstępnych danych, 615 lokali netto i przekazał 256 lokali w I kwartale br. Oznaczało to wzrosty odpowiednio o 32% r/r i o 35%, r/r podała spółka. Prezes Jarosław Szanajca uważa, że silna dynamika sprzedaży r/r w pierwszych trzech miesiącach zapowiada kolejny dobry rok dla spółki.
Na wynik finansowy za I kwartał 2016 r. wpływają głównie przekazania na projektach: Rezydencja Mokotów (30 lokali), Żoliborz Artystyczny (49), Aleja Piastów (36) i Saska (32), czytamy w komunikacie.
"I kwartał 2016 roku, mimo wielu zmian w otoczeniu rynkowym, był okresem dalszego utrzymywania się zbilansowanego, silnego popytu i podaży. W dalszym ciągu obserwowaliśmy dużą aktywność klientów 'gotówkowych' (ok. 35% sprzedaży Dom Development S.A. w tym okresie). Nowymi czynnikami wpływającymi na rynek mieszkaniowy w I kwartale 2016 były przede wszystkim: zwiększenie wymaganego wkładu własnego z 10% do 15%, wyższe marże kredytów w związku z tzw. podatkiem bankowym, wyczerpanie środków na 2016 rok w ramach programu 'Mieszkanie dla Młodych' oraz spodziewane ograniczenia związane z tzw. ustawą o obrocie ziemią" - skomentował Szanajca, cytowany w komunikacie.
Według niego, jednocześnie niezmiennie niskie stopy procentowe oraz dobra sytuacja na rynku pracy stanowiły bardzo mocne fundamenty popytu. Na tyle mocne, że wyższy minimalny wkład własny oraz wzrost marż kredytów hipotecznych nie miały istotnego wpływu na rynek mieszkaniowy.
Wyczerpanie środków w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" stanowi zaś barierę przede wszystkim dla rynku wtórnego - większość mieszkań z rynku pierwotnego to mieszkania w budowie i dla wielu z nich wciąż istnieje możliwość ubiegania się o dopłaty z puli na 2017 rok, uważa także prezes.
"Ustawa ograniczająca obrót ziemią rolną, która ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 roku może wpłynąć na wzrost cen działek nieobjętych obostrzeniami oraz spowodować utrudnienia w pozyskiwaniu działek obecnie posiadających status gruntów rolnych. Z perspektywy Dom Development, dzięki znacznym zapasom gruntów oraz wiedzy i doświadczeniu w zakupach nieruchomości, zmiany te nie stanowią istotnej bariery prowadzenia działalności" - podkreślił.
"Wolumeny sprzedaży wciąż są wysokie, zaś ceny stabilne, co potwierdza wejście rynku mieszkaniowego na nowy, wyższy 'poziom normalny'. Sprzedaż I kwartału w Dom Development podobnie jak w latach ubiegłych uległa korekcie sezonowej względem IV kwartału, co także można odbierać jako oznakę zdrowego rynku. Silna dynamika sprzedaży rok do roku wynika przede wszystkim ze wzbogacenia naszej oferty i zapowiada kolejny dobry rok dla Dom Development S.A. Oczekujemy natomiast, że rynek w 2016 roku pozostanie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego" - podsumował Szanajca.
Dom Development - jeden z największym deweloperów mieszkaniowych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. W 2015 r. spółka sprzedała 2 383 lokale wobec 1944 rok wcześniej.