Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGE EJ 1: Ruszają badania lokalizacyjne i środowiskowe dotyczące elektrowni jądrowej

Udostępnij

Spółka PGE EJ 1, wchodząca w skład Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), poinformowała o rozpoczęciu badań lokalizacyjnych i środowiskowych na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino w województwie pomorskim, związanymi z przygotowaniami do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podała spółka.

"Badania koncentrują się na działaniach niezbędnych do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym półroczu 2020 r." - czytamy w komunikacie. 

Przedmiotem badań środowiskowych jest określenie wpływu przedsięwzięcia na środowisko na etapach przygotowania, budowy, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowej, podano także. 

"Przedmiotem badań lokalizacyjnych jest uzyskanie danych do przeprowadzenia oceny terenu z punktu widzenia przydatności dla posadowienia elektrowni jądrowej, w tym weryfikacja czynników wykluczających możliwość uznania terenu za spełniający wymogi bezpieczeństwa jądrowego (występowanie tzw. wady zasadniczej)" - czytamy dalej. 

Według spółki, dane zebrane w toku badań będą w kolejnych etapach prac przetwarzane i poddawane analizom modelowym. Wyniki prac są niezbędne w celu opracowania rozwiązań zapewniających bezpieczne funkcjonowanie elektrowni oraz ograniczenie do minimum jej oddziaływania na życie okolicznych mieszkańców i środowisko naturalne.

"Badania prowadzone są przez spółkę PGE EJ 1 przy udziale wykonawcy programu badań tj. spółki ELBIS, wchodzącej w skład grupy kapitałowej PGE. Prace wykonywane przez ELBIS związane są między innymi z badaniami obejmującymi swoim zakresem sporządzenie modelu strukturalno-tektonicznego terenu oraz wykonaniem analizy prawdopodobieństwa wystąpienia trzęsień ziemi na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino. Wszelkie działania w zakresie badań są prowadzone przez PGE EJ 1 oraz ELBIS w sposób transparentny, z poszanowaniem przepisów polskiego prawa i wytycznych międzynarodowych oraz w porozumieniu z instytucjami nadzoru środowiskowego" - czytamy również. 

Decyzje o dalszym sposobie realizacji programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będą podejmowane w porozumieniu z Ministerstwem Energii. Decyzje te mają zapaść najpóźniej do końca 2017 r., podano dalej. 

Pod koniec stycznia minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jego resort chce opracować model finansowania elektrowni jądrowej w I półroczu 2017 r. Wcześniej w styczniu informował, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania. Podkreślił, że wcześniej zakładany tzw. mechanizm różnicowy nie znalazł akceptacji kierownictwa ministerstwa i stąd program został zawieszony.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów z października ub.r., Ministerstwo Energii miało przedstawić wyniki prac nad aktualizacją "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ), w tym założeń dotyczących optymalnego modelu finansowania inwestycji oraz postępowania przetargowego w I kwartale 2017 r., a aktualizację samego Programu - do końca 2017 r.

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus