ENA (ENEA) spodziewa się spadków w energetyce konwencjonalnej, odnawialnych źródłach energii (OZE) i dystrybucji w 2017 r., a perspektywy dla obrotu i wydobycia ocenia jako neutralne, podała spółka.
Na pogorszenie sytuacji segmentu energetyki konwencjonalnej wpłynie spadek cen energii, niższy limit darmowych uprawnień do emisji CO2, spadek cen węgla i spadek produkcji energii elektrycznej. Pozytywnie oddziaływać będzie optymalizacja procesów wewnętrznych, podano w raporcie rocznym.
W segmencie OZE spodziewany negatywny czynnik to utrzymujący się niski poziom cen zielonych certyfikatów. Pozytywne czynniki to wzrost ceny i wolumenu "błękitnych" praw majątkowych, wzrost produkcji energii elektrycznej i optymalizacja kosztów.
Z kolei w dystrybucji negatywnie wpłynie spadek WACC o 0,042 pkt proc. do 5,633%, modelowe koszty operacyjne zgodne z wytycznymi Urzędu Regulacji Energetyki (URE), a pozytywnie – optymalizacja zarządzania i praca nad poprawą jakości usług.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju.