Bank BPH będzie nadal prowadził działalność, a zarządzaniem portfelem kredytów hipotecznych denominowanych w złotych oraz w walutach obcych będzie zajmowało się ok. 150 zatrudnionych w banku osób, podał Bank BPH. Za finansowanie tego portfela będzie odpowiedzialny GE.
W ramach transakcji GE Capital i Alior Banku, Bank BPH zostanie podzielony na dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa: część obejmującą podstawową działalność bankową oraz część obejmującą portfel kredytów hipotecznych, a następnie zostanie dokonany podział Banku BPH przez wydzielenie części obejmującej podstawową działalność bankową do Alior Banku.
Wydzielana część obejmie wszelkie aktywa Banku BPH z wyjątkiem działalności związanej z kredytami hipotecznymi udzielonymi przez Bank BPH oraz pracowników, którzy zajmują się ich obsługą. Znacząca większość pracowników Banku BPH i jego placówki zostaną włączone do Alior Banku.
"Bank BPH będzie prowadził działalność hipoteczną i będzie nadal podlegał nadzorowi regulacyjnemu w Polsce. Będzie zatrudniał około 150 osób, które skupią się na zarządzaniu portfelem kredytów hipotecznych denominowanych w złotych oraz w walutach obcych. Za finansowanie tego portfela będzie odpowiedzialny GE" - czytamy w komunikacie.
Zawarcie umowy dotyczącej podziału nie ma obecnie wpływu na obsługę klientów Banku BPH, podano także.
Podpisana umowa o podziale określa wstępne warunki i zasady przeprowadzenia podziału, którego plan ma zostać uzgodniony przez Alior Bank i Bank BPH w kwietniu br.
Transakcja, której zamknięcie jest oczekiwane w czwartym kwartale 2016 r., jest uwarunkowana od uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego i zgody antymonopolowej oraz emisji akcji Alior Banku z zachowaniem prawa poboru, a także uzgodnieniem planu podziału.
"Transakcja dotyczy inwestycji netto o wartości ok. 2,1 mld USD według stanu na czwarty kwartał 2015 r. i oczekuje się, że przyniesie ok. 0,2 mld USD zwrotu dla GE" - podał bank BPH.
W jej efekcie GE zachowa portfel kredytów hipotecznych denominowanych w złotych i w walutach obcych o wartości 3,9 mld USD oraz BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
Grupa GE, która koncentruje się obecnie na działalności przemysłowej i sprzedaje większość aktywów należących do GE Capital od momentu ogłoszenia zamiaru sprzedaży aktywów w kwietniu 2015 r., GE zawarła umowy o wartości ok. 165 mld USD, z czego sfinalizowano już te o wartości 146 mld USD. Ogółem GE planuje sprzedaż podmiotów GE Capital o wartości ok. 200 mld USD i oczekuje, że większość tych transakcji dojdzie do skutku do końca 2016 r.
Bank BPH jest obecny na polskim rynku od ponad 25 lat. Od 2008 r. jest częścią grupy GE Capital. Jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa wyniosły 313 mld zł na koniec 2015 r.
ALR (ALIOR) Bank jest bankiem uniwersalnym, notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a 25% jego akcji posiada PZU - największy polski ubezpieczyciel.