Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Prairie chce rozpocząć budowę kopalni Dębieńsko w 2019 r.

Ben Stoikovich, prezes
Ben Stoikovich, prezes
Udostępnij

Studium ewaluacyjne (scoping study) potwierdziło potencjał techniczny i ekonomiczny inwestycji w budowę kopalni na terenie projektu Dębieńsko, podało PDZ (PRAIRIE). Koszt zainwestowanego kapitału wyniesie 197 USD na 1 tonę rocznej produkcji, a średnioroczna EBITDA zakładu przy ustabilizowanej produkcji wyniesie 282 mln USD. Spółka zakłada rozpoczęcie budowy kopalni w 2019 r., a rozpoczęcie wydobycia w 2023 r.

"Wyniki studium ewaluacyjnego potwierdzają, że Dębieńsko jest inwestycją o znaczeniu światowym. Wraz z zasobami na ponad 300 mln ton, koncesją wydobywczą, bezpośrednim sąsiedztwem dużych producentów stali, kosztem wydobycia jedynie 47 USD/t mamy podstawy, aby stać się ważnym i zyskownym producentem wysokiej jakości węgla koksującego w Europie" - powiedział prezes Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.

Zgodnie w wynikami studium ewaluacyjnego, kopalnia ma produkować 2,6 mln ton netto rocznie wysokiej jakości węgla koksującego. Koszty operacyjne szacowane są na 47 USD/t. Zakładana średnioroczna EBITDA przy ustabilizowanej produkcji to 282 mln USD. Całkowite przepływy pieniężne przez okres funkcjonowania kopalni to 5,4 mld USD

Zakładany okres działania kopalni od momentu pierwszej produkcji to 26 lat. Średnia produkcja brutto węgla to 4 mln ton, łączna produkcja brutto węgla przez okres funkcjonowania kopalni to 100,3 mln ton, a całkowita produkcja netto węgla w zakładanym okresie funkcjonowania kopalni to 65 mln ton.

"Kopalnia Dębieńsko będzie produkować netto 2,6 mln ton wysokiej jakości węgla koksującego rocznie. Przez cały okres funkcjonowania kopalni, który szacujemy na 26 lat, daje to możliwość wydobycia łącznie ponad 65 mln ton węgla koksującego. Rozpoczęcie budowy kopalni planujemy w 2019 roku, a wydobycie ruszy cztery lata później" - powiedział członek kadry menadżerskiej Prairie Mirosław Taras, cytowany w komunikacie. 

Koszt zainwestowanego kapitału wyniesie 197 USD/t rocznej produkcji.

Przed uruchomieniem produkcji spółka zakłada wydatki inwestycyjne na infrastrukturę naziemna i zakład przeróbczy węgla (102,5 mln USD), głębienie szybów (208,5 mln USD), infrastruktura podziemna (62 mln USD), ewentualne koszty dodatkowe związane z pracami inżynieryjnymi, logistyką i zarządzaniem (79,5 mln USD) oraz koszty przedprodukcyjne (51,5 mln USD).

Studium ewaluacyjne zostało sporządzone przez międzynarodową firmę konsultingową Royal Haskoning DHV przy współpracy z polskimi i międzynarodowymi ekspertami. Studium opiera się na wstępnych szacunkach zasobów wynoszących 301 mln ton, z czego 93 mln ton to zasoby wykazane z trzech pokładów: 401/1, 404/9 i 405. W studium wykorzystana została prognoza cen węgla koksującego przygotowana przez firmę doradczą CRU. Wskazuje ona, że długoterminowa cena węgla wyniesie 142 USD/t wobec aktualnej ceny spot 160 USD/t i ceny w kontraktach terminowych 285 USD/t, podano także.

Projekt Dębieńsko został przejęty przez Prairie w październiku 2016 r. Zlokalizowany jest na jednym z ostatnich w Europie złóż, w których występują znaczące zasoby węgla koksującego typu 35. Projekt Dębieńsko posiada koncesję wydobywczą i dysponuje infrastrukturą zamkniętej w 2000 r. kopalni, która częściowo będzie mogła być wykorzystana przy budowie nowego zakładu górniczego.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.