Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Imponujący wzrost przychodów Izo-Blok w pierwszej połowie roku obrotowego

http://www.gpw.pl
http://www.gpw.pl
Udostępnij

Zarząd Izo-Blok liczy na kolejny dobry rok. Pomóc mają m.in. akwizycja w Niemczech oraz nowe produkty kierowane do odbiorców spoza branży motoryzacyjnej.

Chorzowski Izo-Blok zakończył pierwsze półrocze roku obrotowego 2015/2016 z najlepszymi w historii spółki wynikami. Przychody spółki w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku były wyższe o niemal +15%, natomiast zysk operacyjny wzrósł o połowę.

Wzrost przychodów spółki związany był z realizacją większej ilości zamówień od dotychczasowych kontrahentów oraz realizacją nowych projektów, takich jak produkcja elementów siedzeń samochodowych. Nowe kontrakty oraz poszerzanie portfolio produktów umacnia pozycję spółki jako jednego z liderów na europejskim rynku przetwórstwa EPP (polipropylenu spienionego) dla branży motoryzacyjnej. Nie bez znaczenia dla przychodów spółki był również wzrost kursu EUR/PLN, ponieważ spółka osiąga przychody właśnie w europejskiej walucie.

Z uwagi na optymalizację procesów produkcyjnych, efekt skali oraz przede wszystkim niższe ceny energii w ubiegłym roku, wzrost przychodów spółki obył się przy +10,7% wzroście kosztów operacyjnych. Natomiast najważniejsza z perspektywy działalności spółki kategoria kosztów, czyli zużycie materiałów i energii (zawiera koszty pary wykorzystywanej w procesie produkcji), była stosunku do analogicznego okresu 2014/2015 wyższa o jedynie +8,7%.

Wąski rynek na którym funkcjonuje spółka nie wymusił obniżki cen oferowanych produktów związanych z niższymi cenami energii. W rezultacie pozwoliło to na znaczący wzrost rentowności, a działalność operacyjna spółki wygenerowała wynik o +53,4% wyższy niż przed rokiem.

Imponujących wyników nie widać jednak w niższych kategoria rachunku zysków i strat. Jest to spowodowane zmianą sposobu raportowania na MSR, która jest wymagana aby spółka mogła w przyszłości utworzyć grupę kapitałową. W obecnym ujęciu instrumenty finansowe, wykorzystywane przez spółkę jako instrument zabezpieczający przychody osiągane w euro przed ewentualnym umocnieniem się polskiej waluty, wyceniane są na dzień bilansowy. Na koniec września odnotowano z tego tytułu ujemną wycenę transakcji forward  w kwocie -4,02 mln zł. Wpłynęło to na znaczne obniżenie faktycznego zysku netto. Skorygowany o tę zmianę wynik netto spółki wyniósłby 5,4 mln zł, czyli o +58% więcej niż w analogicznym okresie 2014/2015.

W dalszej perspektywie spółka planuje kontynuowanie działań zmierzających do nabycia niemieckiej spółki SSW PearlFoam GmbH oraz poszerzanie oferty produktów, nie tylko w branży motoryzacyjnej ale również związanych z transportem żywności czy opakowaniami.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus