Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Rząd podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie z General Electric

Udostępnij

Ministerstwo Rozwoju zawarło z General Electric (GE) porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej, m.in. w obszarach energetyki i lotnictwa, poinformowali sygnatariusze dokumentu - wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes GE John G. Rice. Efektem porozumienia ma być. m.in. dalszy wzrost udziału polskich dostawców w globalnym łańcuchu dostaw GE.

"Bardzo zależy nam, na tzw. 'local content', by także w Polsce były tworzone wysoko zaawansowane produkty" - powiedział Morawiecki podczas podpisania porozumienia. Wyraził nadzieję, że dzięki porozumieniu firmy w Polsce będą mogły rozwijać się we współpracy z globalnym liderem. 

"My dziś wspólną wizję przyszłości zarysowaliśmy. Zależy mi, żebyśmy z tej współpracy zrobili win-win dla obu stron" - podkreślił wicepremier.

"To początek nowego rozdziału naszej współpracy na następne 25 lat i jestem przekonany, że będziemy się rozwijać i będziemy odpowiedzialnymi członkami polskiej społeczności" - dodał Rice.

Wskazał, że GE ma "całą listę" obszarów potencjalnej współpracy z polskim przemysłem, choć dziś nie ogłasza żadnej nowej, konkretnej inwestycji.

Głównym celem współpracy strategicznej wyrażonym w podpisanym porozumieniu jest zbudowanie trwałego i długofalowego partnerstwa pomiędzy rządem polskim a GE w obszarach zrównoważonej energetyki i lotnictwa.

Obok deklaracji woli bliskiej współpracy, uczestnicy wyrazili też zamiar realizowania projektów w zakresie badań i rozwoju z udziałem polskich instytucji edukacyjnych i ośrodków badawczych. GE zadeklarowało chęć podjęcia działań zapewniających rzeczywisty transfer rozwiązań technologicznych do Polski oraz integrację działań pomiędzy swoimi zakładami produkcyjnymi a krajowymi ośrodkami badań i rozwoju.

Jeden z punktów porozumienia odnosi się do udziału lokalnych dostawców, w szczególności z sektora MŚP, w globalnym łańcuchu dostaw GE. Uwzględniając w pełni specyfikę branży, ścisłe wymagania jakościowe i regulacje prawne, jak również czynniki związane z efektywnością kosztową oraz zachowując pełną zgodność z unijnymi i krajowymi zasadami dotyczącymi konkurencji, GE wyraża wolę do kontynuowania wzrostu zaangażowania polskich przedsiębiorców w swój łańcuch dostaw.

GE jest obecna w Polsce od 1992 r. i zatrudnia 6,5 tys. pracowników. Posiada 3 fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (Kłodzko, Łódź, Bielsko-Biała), 2 fabryki GE Aviation (Dzierżoniów, Bielsko-Biała) i 3 zakłady GE Power (2 zakłady w Elblągu i jeden we Wrocławiu). Firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus