Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Inżynier procesu – czym się zajmuje i jak nim zostać?

materiał partnera

Udostępnij

W nowoczesnych organizacjach jedną z kluczowych ról pełni inżynier procesu. Osoba zatrudniona na tym stanowisku pomaga w doskonaleniu efektywności firmy, optymalizując działania z danego obszaru. Sprawdź, czym dokładniej zajmuje się taki specjalista i jak wygląda droga do tego zawodu.

Codzienna praca inżyniera procesu

Dla skuteczności funkcjonowania firm niezwykle ważna jest obserwacja bieżących działań oraz wprowadzanie na bazie wyciągniętych wniosków potrzebnych usprawnień. Analizowanie, projektowanie i optymalizowanie procesów produkcyjnych oraz technologicznych w różnych branżach to właśnie zadania inżyniera procesu. Osoba pracująca w tym zawodzie odpowiada za to, aby produkcja przebiegała efektywnie, ekonomicznie i zgodnie z obowiązującymi standardami jakości. Inżynierowie procesu znajdują pracę w różnych sektorach – m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, spożywczym, elektronicznym czy w logistyce. W zależności od branży, codzienne obowiązki na tym stanowisku czy wymagane od kandydatów kompetencje mogą nieco się różnić. Przykładowo, w sektorze logistycznym taki specjalista uczestniczy w projektach modyfikacji i rozbudowy procesów logistycznych i systemów automatyki magazynowej czy też rozwija procesy operacyjne w centrach dystrybucyjnych.

Jak zostać inżynierem procesu?

Droga do tego zawodu zazwyczaj zaczyna się od ukończenia studiów technicznych na kierunkach takich jak inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, mechanika, logistyka lub zarządzanie procesami. Ważnym aspektem na stanowisku inżyniera procesu jest umiejętność analizy danych i wykorzystywania narzędzi wspierających usprawnianie działań. Przykładowo, LPP Logistics w ogłoszeniu na stanowisko: Inżynier/ka procesów logistycznych, które można znaleźć wśród ofert pracy firmy (https://www.lpplogistics.com/kariera/oferty-pracy), zwraca uwagę na znajomość metodologii i narzędzi do optymalizacji procesów, np.: LEAN, 6 SIGMA. Ta  firma, zarządzająca siecią zaopatrzenia i dystrybucji polskiej spółki odzieżowej LPP obecnej na ponad 40 światowych rynkach, wskazuje też m.in. na doświadczenie w prowadzeniu projektów w branży logistycznej i znajomość specyfiki operacji magazynowych lub produkcyjnych.

Inżynier procesu to zawód wymagający interdyscyplinarnej wiedzy, umiejętności analitycznych oraz ciągłego rozwoju. Kluczem do sukcesu jest pasja do doskonalenia procesów i otwartość na zmiany technologiczne. Jeśli dostrzegasz w sobie takie predyspozycje, rozważ dalszy rozwój w tym przyszłościowym kierunku. Osoby, które dopiero planują swoją karierę w tej dziedzinie, zwykle zaczynają zdobywanie doświadczenia poprzez staże, praktyki i udział w projektach inżynieryjnych.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus