Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Creotech Instruments ma porozumienie z Odysseus Space

Udostępnij

CRI (CREOTECH), notowany na GPW polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, w dniu 11 lutego 2025 r. podpisał tzw. Memorandum of Understanding (MoU) z luksemburską spółką Odysseus Space SA, która specjalizuje się w dostarczaniu usług komunikacji laserowej między przestrzenią kosmiczną a Ziemią.

Celem podpisanego przez Creotech Instruments oraz Odysseus Space dokumentu jest rozpoczęcie rozmów na temat rozwoju konstelacji satelitarnych przeznaczonych dla klientów przemysłowych i wojskowych, opartych na integracji platformy HyperSat od Creotech z technologiami komunikacji optycznej partnera. Flagowym produktem Odysseus Space jest „Cyclops”, umożliwiający przesyłanie danych z prędkością do 10 Gbps. Spółka dąży do rozwoju sieci optycznych stacji naziemnych, planując do 2026 roku osiągnąć zdolność pobierania danych na poziomie 1 TB dziennie, co ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na szybki i bezpieczny transfer danych satelitarnych.

Podpisane z Odysseus Space porozumienie, to kolejny krok w kierunku budowy zaawansowanych konstelacji satelitarnych, łączących naszą platformę HyperSat z przełomową technologią komunikacji optycznej. To rozwiązanie przyszłości – bezpieczne, odporne na zakłócenia i kluczowe dla misji przemysłowych, wojskowych czy związanych z eksploracją kosmosu. Liczę, że wspólnie wykorzystamy pełen potencjał rozwiązań naszych firm i rozpoczniemy realizację kolejnego komercyjnego projektu – budowy konstelacji satelitów opartych na komunikacji optycznej – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Komunikacja optyczna pozwala na bezpieczną komunikację punkt-punkt na orbicie pomiędzy satelitami i pomiędzy satelitami i stacjami naziemnymi. W przeciwieństwie do komunikacji radiowej tworzy wąską wiązkę komunikacyjną, którą trudno podsłuchać i zakłócić. Jest stosowana również do wymiany kluczy szyfrujących na drodze kwantowej, co wiąże się bezpośrednio z drugą nogą biznesową Creotech Instruments. Rozwiązanie może w przyszłości zostać zastosowane również w systemach misji na Księżyc, czy w tzw. głębokim kosmosie.

Creotech Instruments jest firmą działającą w obszarze systemów satelitarnych i zaawansowanej elektroniki m.in do zastosowań kwantowych. Jako jedyna firma w Polsce osiągnęła zdolność do budowy mikrosatelitów, czyli satelitów o wadze od 10 kg do kilkudziesięciu kg. Istotnym krokiem w rozwoju Spółki był wyniesiony w 2024 roku testowy mikrosatelita EagleEye oparty na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. W 2025 roku Creotech planuje wyniesienie 3 kolejnych satelitów w oparciu o HyperSat w ramach projektu PIAST, który koordynowany jest przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie oraz koncentruje się na realizacji poszczególnych etapów projektu Mikroglob, którego wartość to 453 mln PLN netto. Spółka uczestnicy także w kilku perspektywicznych projektach dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), tj. Plasma Observatory, Space Weather Nanosatellites System Enhancement, misji Pan Twardowski, Visdoms SBOM oraz opracowaniu kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks).

W ubiegłym tygodniu Creoteh Instruments poinformował także o podpisaniu Memorandum of Understanding ze szwedzkim producentem komputerów pokładowych oraz rozwiązań chmurowych dla sektora kosmicznego (Unibap AB) na potrzeby stworzenia konstelacji satelitów dla wybranych klientów z USA i Europy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus