Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) stanowi jedno z głównych obciążeń podatkowych, jakim podlegają przedsiębiorstwa w Polsce. Dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek kapitałowych, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych. Do opłacania podatku CIT zobowiązane są także niektóre jednostki organizacyjne, np. spółki komandytowo-akcyjne oraz spółdzielnie. Podatek ten wyliczany jest od dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania.
Ile aktualnie wynosi podatek CIT?
Standardowa stawka podatku CIT wynosi aktualnie 19%. Istnieje jednak możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki w wysokości 9%, która przysługuje małym podatnikom oraz nowo powstałych przedsiębiorstwom. Warunkiem jest osiąganie w poprzednim roku podatkowym przychodów nieprzekraczających kwoty 2 mln EUR.
Wprowadzenie w 2019 r. tzw. „małego CIT-u” stanowi znaczące ułatwienie dla firm o mniejszych obrotach oraz wsparcie ich rozwoju na wczesnym etapie prowadzenia działalności. Ważne jest jednak, aby beneficjenci tej niższej stawki nie korzystali z określonych przywilejów, jak np. ze zwolnienia z CIT estońskiego.
Istnieją także podmioty całkowicie zwolnione z obowiązku opłacania CIT. Zaliczają się do nich m. in. skarb państwa, NBP, fundusze inwestycyjne i emerytalne, organizacje pożytku publicznego i kościelne, a także wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Zasady wyliczania zaliczki na podatek CIT
Zaliczka na podatek CIT powinna być wyliczana i wpłacana regularnie w trakcie trwania roku podatkowego. Podatnik jest zobowiązany ustalić ją na podstawie dochodu uzyskanego od początku roku do końca miesiąca, za który naliczana jest zaliczka. Do dochodu dolicza się przychody i odejmuje koszty ich uzyskania, a następnie stosuje się odpowiednią stawkę podatku CIT.
Standardowe zaliczki na CIT można natomiast rozliczać na zasadach miesięcznych lub kwartalnych. Wybór częstotliwości płatności zależy od preferencji podatnika, jednak w przypadku zaliczek kwartalnych obwiązuje limit rocznych przychodów na poziomie 9 mln euro. Takie rozwiązanie szczególnie sprzyja firmom sezonowym, które mogą dostosować częstotliwość płatności do cyklu uzyskiwanych przez siebie przychodów.
Część przedsiębiorców może dodatkowo skorzystać z alternatywnych rozwiązań, do których należy CIT estoński. Umożliwia on odroczenie momentu zapłaty podatku do czasu wypłaty zysku wspólnikom. Istnienie tego specyficznego modelu rozliczania podatku CIT znacznie upraszcza cały proces podatkowy, gdyż eliminuje konieczność comiesięcznego obliczania i wpłacania zaliczek. Mechanizm ten dedykowany jest jednak podmiotom spełniającym określone kryteria, w tym np. prowadzącym działalność operacyjną oraz uzyskującym dochody głównie z niej.
Firmy, które zdecydują się na wybór CIT estońskiego, mogą ponadto skorzystać z szeregu udogodnień. Należy do nich m. in. uproszczona ewidencja podatkowa oraz brak konieczności wyliczania tradycyjnych zaliczek. Wprowadzenie tej korzystnej formy rozliczenia ma na celu uproszczenie rozliczeń podatkowych oraz zachęcenie firm do inwestycji oraz wzrostu w dłuższej perspektywie.