Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mo-BRUK opublikował Strategię ESG na lata 2025-28

Henryk Siodmok, prezes Mo-BRUK-u
Henryk Siodmok, prezes Mo-BRUK-u
Udostępnij

Grupa MBR (MOBRUK), lider polskiej branży przetwarzania niebezpiecznych odpadów przemysłowych, opublikowała Strategię ESG na lata 2025-28. Wśród głównych celów strategii znajduje się zwiększenie udziału energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł oraz z ciepła odpadowego do 70% zużycia, a także podjęcie szeregu działań prospołecznych.

Grupa opublikowała także raport niefinansowy za 2023 rok, w którym po raz pierwszy uwzględniono dane z nowych spółek zależnych: EL-KAJO oraz Polskie Materiały Drogowe.

- Od samego początku naszej działalności, odpowiedzialność i efektywność zarządzania przetwarzaniem odpadów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego stanowią fundament działania Mo-BRUK-u. Strategia ESG na lata 2025-2028 to kolejny etap naszego długofalowego planu w tym zakresie. Gospodarka obiegu zamkniętego jest kluczowym czynnikiem budowania wartości naszej Grupy – komentuje Henryk Siodmok, prezes Mo-BRUK-u.

- Stawiamy sobie ambitne cele, takie jak znaczące zmniejszenie zużycia wody, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej oraz pochodzącej z ciepła odpadowego. Nasze zaangażowanie społeczne będzie widoczne poprzez wsparcie młodzieży oraz budowanie lokalnych partnerstw. Planujemy także prowadzić działania edukacyjne z zakresu odpowiedzialnej gospodarki odpadami wśród samorządów lokalnych, instytucji publicznych i wytwórców odpadów – dodaje Siodmok.

Cele Środowiskowe (E)

W aspekcie środowiskowym Grupa planuje m.in.:

  • zmniejszenie poboru wód powierzchniowych, podziemnych i z wodociągu o 40 litrów na 1 t przetworzonych odpadów,
  • wyeliminowanie poboru wody z potoku Jasienianka w ciągu pięciu lat (Niecew),
  • zwiększenie udziału zużycia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 30%,
  • redukcję emisji CO2 o min. 70% w zakresie 2.

Cele związane ze Społeczeństwem (S) oraz Zarządzaniem (G)

Grupa będzie budować zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych poprzez m.in. utworzenie funduszu wspierającego uzdolnioną młodzież, a następnie przekazywanie środków w formie stypendiów. Planuje ponadto zbudowanie lokalnych partnerstw z organizacjami pozarządowymi celem rozwijania projektów społecznych
i edukacyjnych.

Jednocześnie Mo-BRUK w ramach odpowiedzialnego zarządzania kontynuować będzie działania edukacyjne skierowane do samorządów i instytucji publicznych ukierunkowane na zwiększenie świadomości zasad odpowiedzialnej gospodarki odpadami. Rozpocznie także działania edukacyjne skierowane do wytwórców odpadów.

Raport ESG 2023

Grupa opublikowała także raport niefinansowy za 2023 rok, w którym po raz pierwszy uwzględniono dane z nowych spółek zależnych: EL-KAJO oraz Polskie Materiały Drogowe. Choć część informacji, szczególnie dotyczących zużycia surowców, odnosi się wyłącznie do okresu, w którym spółki dołączyły do Grupy (grudzień 2023), szerokie podejście do raportowania umożliwiło przedstawienie pełnego spektrum korzyści wynikających z fuzji oraz przygotowanie organizacji na przyszłe wyzwania z tym związane. Świadomość zasobów, zarówno materialnych, jak i niematerialnych, którymi dysponuje Grupa, jest kluczowa dla skutecznego wdrażania Strategii ESG.

Rozpoczynając działalność w nowym regionie – w Bydgoszczy – Mo-BRUK zamierza wspierać odpowiedzialne praktyki biznesowe i promować zrównoważony rozwój.

Raport zawiera szczegółowe informacje na temat kontynuowanych i planowanych inwestycji, działań w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym oraz inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo pracowników. W 2023 roku zakończono wdrożenie i certyfikację systemu ISO 45001:2018 w zakładzie Mo-BRUK w Niecwi oraz w spółce Raf-Ekologia.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus