Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Noctiluca podpisała umowę z chińskim gigantem

Mariusz Bosiak, Członek Zarządu Noctiluca
Mariusz Bosiak, Członek Zarządu Noctiluca
Udostępnij

Toruń, 17.12.2024 r. - NCL (NOCTILUCA), notowana na GPW spółka technologiczna, rozwijająca związki chemiczne do produktów przyszłości, w tym wyświetlaczy OLED, podpisała właśnie umowę Joint Development Project (JDP). Partnerem Spółki jest dedykowana do uprzemysłowienia drukowanych technologii OLED spółka zależna drugiego największego na świecie producenta telewizorów, lidera rynku wyświetlaczy z Chin. Na jej mocy firmy rozpoczęły wspólne prace nad wdrożeniem autorskiego związku chemicznego Noctiluca w końcowych produktach Partnera.

Wyścig po niebieski emiter

Noctiluca działa na dynamicznie rozwijającym się rynku OLED, który do 2034 roku ma osiągnąć 344,58 mld USD. Technologia OLED sukcesywnie wypiera poprzednie i jest coraz powszechniej stosowana w produktach high-end takich światowych gigantów jak LG, Samsung, BoE czy TCL.

Na rynku materiałów chemicznych dla wyświetlaczy OLED od dawna trwa wyścig o opracowanie i zsyntetyzowanie emiterów 3. i 4. generacji. Ten chemiczny komponent w postaci proszku jest kluczową częścią każdego wyświetlacza OLED i określa jego parametry, takie jak jakość wyświetlanego obrazu, nasycenie barw, jasność czy trwałość.  

Czołowi gracze rynkowi, w tym Noctiluca, pracują w szczególności nad najbardziej pożądanym emiterem światła niebieskiego, gdyż zdecydowana większość emitowanego przez wyświetlacze światła jest właśnie w tym kolorze. Dotychczas nikomu nie udało się ukończyć prac nad takim emiterem, dlatego powszechnie stosowane są niebieskie emitery 1. generacji, będące dzisiaj nieefektywną technologią z lat 90 tych XX wieku. 

Ewolucja polskiej Spółki

W 2023 roku Noctiluca rozszerzyła swoje prace na materiały do innych niż emisyjna warstw wyświetlacza. I to z sukcesem.

Realizując misję, by rozwijać i produkować związki do produktów przyszłości, ze spółki technologicznej, które rozwija autorskie emitery, Noctiluca staje się spółką, która adresuje wyzwania holistycznie, oferując coraz bardziej kompleksowe rozwiązania.

„Nasz zespół zadał sobie pytanie: czy istnieje inny sposób na ulepszenie struktury urządzenia OLED i poprawienie parametrów emisji niebieskiego światła niż zmiana samej struktury emitera? Zdecydowaliśmy się na nietypowe podejście do rozwiązania problemu niebieskiego piksela OLED – tj. poprawienie parametrów niebieskich emiterów nie poprzez stworzenie nowego emitera, a poprzez stworzenie materiału pomocniczego. Materiału, który będzie aplikowany na innych niż emisyjna warstwach urządzenia OLED i wpłynie na energochłonność oraz długość życia emitera. I tak opracowany został nowy materiał EIL  – mówi Mariusz Bosiak, Członek Zarządu Noctiluca.

Przełomowy materiał do wyświetlaczy OLED: 15-krotny wzrost żywotności niebieskich pikseli, przy zmniejszonym zużyciu energii.

W oparciu o autorski EIL Noctiluca wyprodukowała i przebadała w swoim koreańskim laboratorium niebieskie diody OLED. Charakteryzują się one znaczną poprawą żywotności urządzeń przy zmniejszonym zużyciu energii i zachowaniu wysokiej jakości koloru emitowanego niebieskiego światła.

 „Aby potwierdzić możliwości naszego EIL w urządzeniach OLED, przeprowadziliśmy serię testów u różnych Partnerów. Testy w naszym zespole na Kyung Hee University w Korei wykazały, że zastosowanie nowego materiału w jednej warstwie (EIL) wydłuża żywotność urządzeń 5-krotnie, a gdy dodatkowo wykorzystuje się domieszkę związku w drugiej warstwie (ETL), żywotność wydłuża się aż 15-krotnie w testowych układach referencyjnych” – podsumowuje Bosiak.

Umowa z gigantem

W układach przemysłowych materiał ten również okazał się obiecujący. Pierwsze wyniki dotyczące nowego materiału uzyskane przez Partnera z Chin, doprowadziły do podpisania z nim umowy JDP. Na jej mocy firmy będą pracowały nad udoskonaleniem i wdrożeniem autorskiego związku chemicznego w końcowych produktach Partnera.

  „Cieszę się, że rozpoczynamy zaawansowane prace z tak znaczącym Partnerem. Istotny jest dla nas także fakt, że ta współpraca nie odbiera nam niezależności. Nasz autorski materiał jest przedmiotem zgłoszenia patentowego, do którego Spółka ma pełnię praw. Możemy oferować go wielu podmiotom i do wielu zastosowań, od wyświetlaczy OLED produkowanych metodą napylania (PVD) lub drukowanych (IJP), po inne zastosowania w elektronice organicznej, np. ogniwa fotowoltaiczne – mówi Mateusz Nowak, Dyrektor Rozwoju Biznesu z Noctiluca. 

„Prace w zakresie kwalifikowania naszego materiału do nowych zastosowań poza OLED trwają. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli pochwalić się kolejnymi umowami, zarówno na rynku wyświetlaczy, jak i poza nim. Będzie to kwintesencja obranej przez nas strategii dostarczania nowoczesnych materiałów do produktów przyszłości – podsumowuje Nowak.

JDP w tle przenosin na Rynek Główny GPW

Informacja o umowie zbiegła się w czasie  z debiutem  Noctiluca na Rynku Głównym GPW, który miał miejsce 16 grudnia 2024 i został pozytywnie odebrany przez rynek – zamykając pierwszy dzień notowań ponad 5% powyżej kursu odniesienia.

 
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus