Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Molecure i Ocean Biomedical podpisały wyłączną umowę licencyjną na rozwój selektywnych inhibitorów YKL-40

Marcin Szumowski, prezes zarządu Molecure S.A.
Marcin Szumowski, prezes zarządu Molecure S.A.
Udostępnij

Warszawa, 15 października 2024 r. – Spółka MOC (MOLECURE), firma biotechnologiczna na etapie badań klinicznych, która wykorzystuje unikalne na świecie kompetencje w zakresie chemii medycznej i biologii do poszukiwania oraz opracowywania pierwszych w swojej klasie leków małocząsteczkowych, bezpośrednio modulujących aktywność białek oraz funkcje translacyjne mRNA w terapii nieuleczalnych chorób, zawarła wyłączną umowę licencyjną z Ocean Biomedical, Inc. (NASDAQ: OCEA) z siedzibą w Providence, Rhode Island, USA. Umowa dotyczy rozwoju i komercjalizacji programu selektywnych inhibitorów YKL-40, w tym wiodącej cząsteczki OAT-3912, rozwijanej przez Molecure na etapie wczesnego rozwoju przedklinicznego oraz drugiego patentu na molekularny test przesiewowy pozwalający na kontynuację programu badawczego.

Zgodnie z umową, Ocean Biomedical uzyskało wyłączne prawo do prowadzenia dalszych badań, rozwoju, wytwarzania i komercjalizacji cząsteczki OAT-3912 oraz innych selektywnych inhibitorów YKL-40 rozwijanych przez Molecure, na całym świecie i we wszystkich wskazaniach.

Cieszy nas, że doprowadziliśmy do transakcji, która pozwoli na dalszy rozwój naszego programu inhibitorów YKL-40 i opracowanej przez nas cząsteczki OAT-3912, która w modelach przedklinicznych wykazała potencjalne korzyści terapeutyczne w kilku rodzajach nowotworów oraz chorobach zapalnych i włóknieniowych, oferując nowatorskie podejście do leczenia tych schorzeń. Jest to przykład transakcji na wczesnym etapie rozwoju potwierdzający atrakcyjność naukową i biznesową naszego pipelinu przedklinicznego. Potencjał wpływów dla Molecure przy założeniu osiągnięcia kamieni milowych w rozwoju programu przez Ocean Biomedical oraz wprowadzania leku na rynek, zgodnie z formułą „bio-dollar value”, określono na ok. 32 mln USD. Wartość ta nie uwzględnia ewentualnych tantiem (royalties) oraz opłaty sublicencyjnej (sublicensening fee).” – mówi Marcin Szumowski, prezes zarządu, współzałożyciel i akcjonariusz Molecure S.A.

W ramach współpracy, zespoły Molecure i Ocean Biomedical będą kontynuowały prace rozwojowe w ramach wspólnego komitetu sterującego, nadzorującego postępy w badaniach i procesie komercjalizacji.

Zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy z Molecure, ponieważ widzimy duży potencjał w programie selektywnych inhibitorów YKL-40 – powiedział dr Chirinjeev Kathuria, prezes i współzałożyciel Ocean Biomedica – W naszej ocenie związek OAT-3912 ma szansę stać się nową opcją terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na różne rodzaje nowotworów i choroby włóknieniowe, co wpisuje się idealnie w naszą strategię poszukiwania innowacyjnych terapii w obszarach o niezaspokojonych potrzebach medycznych. Przejmujemy prawa do dalszego rozwoju OAT-3912 oraz pozostałych selektywnych inhibitorów YKL-40 rozwijanych przez Molecure, wzbogacając nasz pipeline programów modulujących aktywność tego bardzo obiecującego celu biologicznego – białka CHI3L1.

Z tytułu zawartej umowy Molecure otrzyma bezzwrotną płatność wstępną (up-front payment) w wysokości 0,6 mln USD płatne w gotówce i akcjach Ocean Biomedical notowanych na NASDAQ. Płatności z tytułu up-front payment w formie gotówkowej jak i transferu akcji Ocean Biomedical ma nastąpić nie później niż do końca marca 2025 r.

Ponadto Molecure otrzyma dodatkowe płatności związane z osiągnięciem kamieni milowych na kolejnych etapach rozwoju OAT-3912, w tym w fazach rozwoju przedklinicznego i klinicznego, dopuszczenia leku do obrotu oraz jego komercjalizacji. Maksymalna wartość umowy (bio-dollar value), uwzględniająca wszystkie kamienie milowe związane z rozwojem i komercjalizacją dowolnej pierwszej cząsteczki objętej umową oraz komercjalizacją i sprzedażą leku szacowana jest na ok. 32 mln USD. Dodatkowo, umowa przewiduje tantiemy w wysokości niskiego, jednocyfrowego procenta, rosnące progowo wraz z osiąganiem wyższych poziomów sprzedaży leku wprowadzonego na rynek. Molecure zagwarantowane ma także dodatkowe przychody z rozwoju i komercjalizacji innych produktów zawierających selektywne inhibitory YKL-40, które zostały objęte umową, a na których rozwój może zdecydować się Ocean Biomedical.

YKL-40 jest programem badawczym rozwijanym dotychczas przez Molecure, skoncentrowanym na rozwoju selektywnych inhibitorów YKL-40, potencjalnie odgrywających kluczową rolę w chorobach nowotworowych i włóknieniowych. Program ten doprowadził do odkrycia związku OAT-3912, który silnie i selektywnie wiąże się z YKL‑40. W badaniach przedklinicznych chorób zapalnych, włókninowych i nowotworowych wykazano skuteczność związku OAT-3912.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus