Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Molecure i Avicenna Biosciences zawarły umowę o strategicznej współpracy badawczej

Marcin Szumowski, Prezes Zarządu Molecure S.A.
Marcin Szumowski, Prezes Zarządu Molecure S.A.
Udostępnij

Warszawa (Polska) i Durham (USA), 31 lipca 2024 r. – Molecure S.A. („Molecure”, GPW ticker: MOC) i Avicenna Biosciences, Inc. (Avicenna) nawiązały strategiczną współpracę badawczą w celu wsparcia procesów odkrywania i rozwoju nowych leków małocząsteczkowych celujących w proteazę specyficzną dla ubikwityny 7 (USP7) – enzym deubikwitynujący sprzyjający onkogenezie, którego wysoka ekspresja obserwowana jest w szeregu nowotworów.

MOC (MOLECURE) dzięki tej współpracy połączy swoją szeroką wiedzę w zakresie odkrywania leków i biologii USP7 z platformą chemii medycznej Avicenna opartą o uczenie maszynowe (wykorzystujące zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji), aby zidentyfikować nowych kandydatów na leki o najlepszych właściwościach farmaceutycznych.

USP7 stanowi atrakcyjny cel w onkologii, regulujący stabilność kluczowych białek zaangażowanych w szlaki sygnałowe istotne dla procesu supresji guza i odpowiedzi immunologicznej. W ramach współpracy Avicenna zaprojektuje algorytmy do identyfikacji nowych związków chemicznych, które blokują USP7 i spełniają zdefiniowane kryteria farmakologiczne. Molecure będzie odpowiedzialne za syntezę i ocenę tych nowych związków oraz wybór jednego lub większej ich liczby do dalszego rozwoju. Molecure zachowuje prawo do dalszego rozwoju i komercjalizacji nowych kandydatów na leki wygenerowanych w ramach współpracy. Avicenna w ramach modelu risk-sharing, otrzyma płatność początkową oraz wynagrodzenie za badania (tzw. success fee), które uzależnione będzie od spełnienia przez wygenerowane związki założonych kryteriów. Ponadto, w przypadku skorzystania przez Molecure z prawa wyłącznej, jednostronnej opcji na licencję do wygenerowanych cząsteczek, Avicenna będzie mogła otrzymać opłaty licencyjne oraz zachowa określony udział w przyszłych przychodach uzyskanych z kandydatów na leki rozwijanych przez Molecure.

Łącząc ekspertyzę Molecure dotyczącą tego atrakcyjnego, zweryfikowanego w badaniach in vivo celu z platformą chemii medycznej Avicenna, napędzaną przez uczenie maszynowe, zamierzamy wygenerować lepszych kandydatów na leki o optymalnych profilach farmakologicznych do dalszego rozwoju przedklinicznego i klinicznego – mówi Marcin Szumowski, Prezes Zarządu Molecure S.A.

Jesteśmy pod wrażeniem szerokiej wiedzy zespołu Molecure w zakresie modulowania USP7 oraz jego zaangażowania w odkrycie nowych opcji terapeutycznych dla pacjentów cierpiących na nowotwory oporne na leczenie. Avicenna chętnie podejmuje wyzwanie, aby przenieść potencjał chemiczny tego ważnego celu molekularnego na rzeczywistość biologiczną i kliniczną – dodaje Chris Meldrum, Prezes Zarządu Avicenna Biosciences Inc.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus