Spółka biotechnologiczna ma zielone światło na rozpoczęcie działalności operacyjnej w powstałym za ponad 100 mln zł nowym zakładzie Onko BCG. Dzięki tej inwestycji potencjał wytwórczy polskiego producenta leków wzrośnie skokowo – już w 2026 roku moce produkcyjne w zakresie Onko mogą zwiększyć się 7-krotnie.
SVE (SNTVERSE) podpisał protokół odbioru końcowego nowego zakładu Onko BCG z firmą Karmar, generalnym wykonawcą. Inwestycja kosztowała ponad 100 mln zł. Zakład wyposażono w jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie – Dara Pharmaceutical Equipment, która pozwoli na kompleksowe prowadzenie produkcji przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań. Jej wydajność to aż 10 milionów fiolek rocznie, i to w dwóch różnych formatach, co daje Spółce dodatkowy potencjał do dalszego rozwoju. Systemy BMS, RMS i SCADA kontrolują krytyczne aspekty operacji produkcyjnych w czasie rzeczywistym, a centrale wentylacyjne (AHU) spełniają znacznie ważniejszą rolę niż tylko klimatyzatory. Ich wysoka wydajność zapewnia zdrowe środowisko dla personelu zakładu oraz bezpieczne funkcjonowanie wrażliwego na zmiany temperatury sprzętu.
- To kolejny ważny kamień milowy w rozwoju Spółki. Ostatni etap inwestycji zrealizowaliśmy zgodnie z planem i co równie istotne – bez przekroczenia budżetu. Z pomocą generalnego wykonawcy, jakim była uznana na rynku firma Karmar, udało się nam stworzyć jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujących specjalistyczne leki. Inwestycja skokowo zwiększy możliwości produkcyjne, a w konsekwencji sprzedażowe deficytowego leku Onko BCG, stosowanego do innowacyjnej immunoterapii raka pęcherza moczowego. Cieszy nas perspektywa zwiększenia produkcji Onko BCG o około 300 tysięcy opakowań rocznie. W 2026 roku chcemy dojść do pełnej operacyjności, zarówno nowego zakładu produkcyjnego, jak też nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego, co podniesie nasze moce w zakresie Onko aż 7-krotnie – komentuje Mieczysław Starkowicz, prezes zarządu Synthaverse.
- Nowy zakład wyróżnia najnowocześniejsza infrastruktura i park maszynowy, w najwyższym standardzie jakościowym, zarówno GMP jak i akceptowanym przez FDA. Oznacza to, że możemy produkować na wszystkie, nawet najbardziej wymagające rynki na świecie. Lek Onko BCG, który będzie produkowany w nowym zakładzie jest stosowany w terapii onkologicznej, gdzie występuje światowy deficyt. Obecnie sprzedajemy wszystko co wyprodukujemy. Dlatego jest to dla nas niesamowity potencjał do wzrostu: znikoma konkurencja (jest aktualnie dwóch liczących się graczy oprócz nas), stale rosnący rynek (wg danych WHO liczba pacjentów zwiększy się o 70 % w ciągu 20 lat) i bardzo wysoka bariera wejścia – niemal jesteśmy pewni, że konkurencji nie przybędzie – podkreśla Jakub Winkler, członek zarządu Synthaverse.
Od początku tego roku działalność operacyjną rozpoczęło nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR), druga ze strategicznych inwestycji Synthaverse. Dzięki temu Spółka zyskała nieograniczone możliwości prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w technologiach, których jest ekspertem, czyli procesach aseptycznych, liofilizacji i hodowli bakteryjnych. CBR wyposażony jest w nowoczesną linię technologiczną pozwalającą realizować kompleksowo takie procesy jak: depyregonizacja, napełnianie, załadunek, liofilizacja, rozładunek, a także kapslowanie produktów gotowych. Nowoczesny CBR pozwoli zwiększać konkurencyjność produktową oraz umacniać pozycję rynkową Spółki.
- W nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym realizujemy zgodnie z planem naszą agendę badawczą. Docelowo chcemy tu opracowywać i przygotowywać do wprowadzenia na rynek produkty lecznicze charakteryzujące się wysoką innowacyjnością w skali światowej – dodaje prezes zarządu Synthaverse.
Ukończenie z sukcesem dużych inwestycji, mimo bardzo niesprzyjającego otoczenia (pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie, inflacji), pokazuje skuteczność i konsekwencję w realizowaniu przyjętej przez Synthaverse strategii.