Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

FiT Lena Lighting: czy Lena rozświetli Polskę? [BR Premium]

Udostępnij

Czym jest program „Rozświetlamy Polskę”?

„Rozświetlamy Polskę” to nazwa dziewiątej edycja dofinansowań realizowanych w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, których operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W poprzednich edycjach dofinansowania z programów były kierowane m. in. na rozwój stref przemysłowych, uzdrowisk czy gmin popegeerowskich. Dziewiąta edycja po raz pierwszy jest nakierowana stricte na inwestycje z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej na polskich drogach. W jej ramach, beneficjentami bezzwrotnych dofinansowań są gminy i związki gminne z całej Polski. Nabór wniosków trwał od końca sierpnia do połowy września 2023 r.

Przeszło miesiąc temu, 4 grudnia 2023 r. rząd ogłosił wyniki powyższej inicjatywy. Jej rezultatem było przyznanie samorządom prawie 1 mld zł, które mają zostać przeznaczone na 1214 inwestycje w modernizację drogowych instalacji oświetleniowych (pełna lista przyznanych dotacji). Otrzymane dofinansowanie ma stanowić 80% wartości całej inwestycji, pozostałe 20% będzie musiał wyłożyć samorząd. Po publikacji listy zakwalifikowanych do programu przedsięwzięć, pałeczka znajduje się po stronie jednostek administracyjnych, które muszą wybrać wykonawcę i wystąpić o promesę z BGK. Lada chwila powinny ruszyć inwestycje.

Los uśmiechnął się więc do producentów oświetleniowych, którzy wymieniani są jako jedni z naturalnych beneficjentów nowej edycji programu. Do tego grona należeć będą głównie producenci przyjaznych dla środowiska, energooszczędnych opraw typu LED. Nowoinstalowane oprawy muszą posiadać szereg certyfikatów (ENEC, ENEC+ i ZD4i), być wyprodukowane w Unii Europejskiej, a także muszą gwarantować możliwość zdalnego sterowania bez dodatkowej modyfikacji oprawy. W te ramy idealnie wpisuje się asortyment Lena Lighting, producenta systemów i opraw oświetleniowych. Firma uruchomiła nawet specjalny zespół obsługi podmiotów, które będą przeprowadzały modernizację w ramach projektu.

Program „Rozświetlamy Polskę” oznacza wzmożony popyt na inteligentne oprawy oświetleniowe, co powinno mieć swoje odzwierciedlenie w ich cenie. To z kolei powinno przełożyć się na obecnie największą bolączkę LEN (LENA), czyli przychody ze sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że przyrost popytu będzie gwałtowny i być może krótkotrwały, z tego względu zarząd przedsiębiorstwa musi być na to przygotowany. W ostatnim, dostępnym raporcie za 3 kw. 2023 r. nie widać wzrostu zapasów, ich wartość zmniejszyła się nawet w stosunku do końca września 2022 r.

 

Stabilizacja z nadzieją na wzrost

Obroty firmy w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. były płaskie. Pomimo inwestycji w nowy asortyment, sprzedaż hamowało mocne ograniczenie popytu na lampy dezynfekujące UV-C, które w przeszłości były jej ważną częścią. Spółka publikuje informacje o wolumenach sprzedaży poszczególnych rodzajów opraw w raportach półrocznych i rocznych. Z ich analizy, płynie wniosek, że firma ma problemy ze stałym zwiększaniem ilości sprzedawanych opraw, a w poszczególnych segmentach asortymentowych widać spore rozbieżności. I tak dla przykładu, w pierwszym półroczu 2023 r. spółka odnotowała mocne wzrosty sprzedanych wolumenów w niektórych kategoriach (oprawy biurowe, oprawy przemysłowe), ale pojawiły się także wysokie spadki (oprawy przenośne). O ile jeszcze w ostatnim kwartale ubiegłego roku, efekty realizacji programu mogą być jeszcze znikome, o tyle 2024 r. powinien stać pod kątem nadzwyczajnie wysokich inwestycji w infrastrukturę oświetleniową w Polsce.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus