Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Azoty ustaliła zmodyfikowane kluczowe warunki nabycia Solarfarm Brzezinka

Udostępnij

ATT (GRUPAAZOTY) po uzyskaniu zgody najbliższego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zamierza podpisać do połowy grudnia br. przedwstępną warunkową umowę sprzedaży dotyczącą nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka, która po uruchomieniu będzie największą elektrownią fotowoltaiczną w Polsce.  Kolejny planowany etap to nabycie przez Grupę Azoty S.A. lub wskazaną spółkę z Grupy Kapitałowej do końca III kwartału 2024 roku udziałów Solarfarm na podstawie umowy sprzedaży.

Do podpisania umowy sprzedaży oraz nabycia udziałów Solarfarm niezbędne jest uzyskanie przez projekt statusu gotowości do budowy „ready to build” (RTB), potwierdzonego badaniem due diligence przeprowadzonym przez Grupę Azoty S.A. oraz uzyskanie satysfakcjonujących ofert generalnego wykonawstwa elektrowni fotowoltaicznej w formie kontraktu EPC.

Ustalony Term Sheet dotyczy możliwości potencjalnego przejęcia 100% kontroli nad projektem elektrowni fotowoltaicznej Brzezinka, zlokalizowanej w Brzezince i w Sycowie, o mocy co najmniej 270 MWp w formule RTB. Realizacja budowy elektrowni fotowoltaicznej w formule pod klucz planowana jest w formie kontraktu EPC, jaki ma zostać zawarty przez Grupę Azoty S.A. z generalnym wykonawcą wybranym w przetargu po sfinalizowaniu transakcji.

Wartość nabycia udziałów Solarfarm wyniesie 37,8 mln EUR przy założeniu uzyskania mocy elektrowni w wysokości 270 MWp. Wartość ta nie uwzględnia kosztów realizacji przyszłego kontraktu EPC.  W przypadku gdy w okresie 5 lat od uruchomienia elektrowni o mocy 270 MWp, elektrownia zostanie rozbudowana do mocy do 300 MWp, wartość nabycia udziałów będzie powiększona o 2,1 mln EUR.

W ramach zmodyfikowanych kluczowych warunków transakcji ustalono szczegółowy harmonogram prac na najbliższe miesiące. Warunkiem realizacji poszczególnych etapów potencjalnej transakcji jest uzyskanie przez projekt statusu „ready to build”, co musi zostać potwierdzone badaniem due diligence. W przypadku realizacji projektu istotnie zwiększymy nasze moce wytwórcze w obszarze OZE, co z kolei przełoży się na wzrost konkurencyjności Grupy Azoty - mówi Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Prezes Zarządu Grupy Azoty Energia.

Przedmiotowa transakcja będzie mieć niezwykle istotne znaczenie dla realizacji celów klimatyczno-energetycznych Grupy Azoty, do czego konsekwentnie dążymy realizując konkretne projekty. Po uruchomieniu będzie to największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce, dywersyfikująca i optymalizująca nasze źródła energii – mówi Filip Grzegorczyk, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Ustalenie zmodyfikowanych kluczowych warunków transakcji to kontynuacja działań z lipca 2022 roku, kiedy to Grupa Azoty S.A. zawarła umowę o prowadzenie negocjacji wraz z wyłącznością na ich prowadzenie, dotyczących potencjalnego nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka sp. z o.o. Na mocy podpisanej wtedy umowy, strony wyraziły zainteresowanie współpracą przy projekcie budowy elektrowni fotowoltaicznej „Brzezinka”. Z kolei w grudniu 2022 roku Grupa Azoty S.A. podpisała pierwszy Term Sheet dotyczący potencjalnej transakcji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus