Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

GDDKiA wybrała konsorcjum Qumak i Matic na wykonawcę systemu informacji KPD

Udostępnij

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała ofertę konsorcjum QMK (QUMAK) i Matic wartą nieco ponad 2 mln zł jako najkorzystniejszą w przetargu na wykonawcę nowego systemu informacji drogowej, Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu (KPD), podała Dyrekcja. Uruchomienie usługi planowane jest na jesień 2017 r.

"Konsorcjum firm: Qumak S.A. oraz Matic Sp. z o.o. za nieco ponad 2 mln zł zbuduje system, który umożliwi sprawną wymianę danych o ruchu drogowym między zarządcami dróg w Polsce" – czytamy w komunikacie.

Planowane uruchomienie usługi dla użytkowników przewidziane jest na jesień 2017 r.

"Bezpośrednimi odbiorcami rezultatów projektu są zarządcy dróg na wszystkich szczeblach administracyjnych, służby ratownicze, komercyjni dostawcy i odbiorcy danych oraz media. Pośrednio dane będą przekazywane przez powyższe podmioty do podróżujących, zwiększając komfort i bezpieczeństwo podróży. Wychodząc naprzeciw wszystkim zarządcom dróg, którzy nie posiadają zaawansowanych systemów zarządzania ruchem i nie gromadzą automatycznie danych o utrudnieniach w czasie rzeczywistym, GDDKiA zrealizuje aplikację, której zadaniem będzie wizualizacja na podkładzie mapowym wszystkich utrudnień, wprowadzonych zarówno automatycznie jak i manualnie" – czytamy dalej.

Zakres obszarowy z którego będą pozyskiwane dane będzie się rozszerzał stopniowo w miarę wzrostu liczby podmiotów dostarczających dane.

System będzie umożliwiał przekazywanie informacji o utrudnieniach, takich jak zablokowana droga, śliska jezdnia, trudne warunki pogodowe, pojazd jadący pod prąd oraz do informacji o parkingach i miejscach obsługi podróżnych.

W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie zakresu zbieranych i udostępnianych danych o ruchu w czasie rzeczywistym m.in. dozwolonych prędkości, czasów przejazdów, oczekiwaniu na przejściach granicznych, warunkach dostępu do mostów i tuneli.

KPD stanowi jedną z usług która będzie świadczona przez GDDKiA w ramach długofalowego programu "Krajowy System Zarządzania Ruchem" na terenie całego kraju.

Wszystkie składowe KPD będą wykonane w modelu usługowym z lokalizacją urządzeń w Centrum Przetwarzania Danych zapewniającym ciągłość działania i bezpieczeństwo informatyczne. Wszystkie wytworzone aplikacje będą dostępne przez przeglądarkę internetową, wykorzystując technologie przetwarzania danych w chmurze, podano także.

KPD realizowany jest w ramach projektów CROCODILE oraz CROCODILE 2 i dofinansowany ze środków unijnych. Prowadzony jest w międzynarodowym zespole złożonym z przedstawicieli 13 państw (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Grecja, Republika Federalna Niemiec, Włochy, Rumunia, Republika Czeska, Rzeczpospolita Polska, Węgry, Słowenia, Słowacja).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus