Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Photon Energy Group pozyskała 21,9 mln EUR finansowania dla projektów rumuńskich

Udostępnij
  • Umowa finansowania (bez regresu) o wartości 21,9 mln euro została zawarta na okres 5 lat.
  • Podmiotem finansującym osiem elektrowni fotowoltaicznych na rynku rumuńskim o łącznej mocy 31,5 MWp jest Raiffeisen Bank International.
  • Photon Energy posiada obecnie w Rumunii projekty wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych na różnych etapach rozwoju o łącznej mocy ponad 210 MWp.

Amsterdam/Bukareszt – 20 marca 2022 r. – PEN (PHOTON) podpisała z austriackim bankiem Raiffeisen Bank International (RBI) umowę refinansowania projektów na kwotę kwotą 21,9 mln EUR (bez regresu). Umowa dotyczy portfela elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy zainstalowanej 31,5 MWp.

To pierwsza umowa finansowania europejskich aktywów fotowoltaicznych Photon Energy sprzedających energię na zasadach rynkowych, czyli poza systemem wsparcia i bez umowy z odbiorcą końcowym. Do tej pory tylko dwie wielkoskalowe elektrownie spółki w Leeton w Australii, o łącznej mocy zainstalowanej 14,6 MWp, uzyskały tego typu finansowanie.

W 2022 roku spółka rozpoczęła w Rumunii budowę ośmiu własnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 31,5 MWp, które wejdą w skład własnego portfela Instalacje te zlokalizowane są w Şiria (5,7 MWp), Aiud (4,7 MWp), Teius (4,7 MWp), Calafat (6,1 MWp), Săhăteni (7,1 MWp) i Făget (3,2 MWp). Finansowanie budowy zostało zapewnione ze środków z emisji zielonych euroobligacji (Green Bond 6,50% EUR). 23 lutego 2023 r. oddano do eksploatacji elektrownię zlokalizowaną w miejscowości Șiria, która jest pierwszą od 2014 r. uruchomioną w Rumunii wielkoskalową elektrownią fotowoltaiczną. Energetyzacja pozostałych elektrowni planowana jest do końca II kwartału 2023 r.

Photon Energy rozwija obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 930 MWp w Australii i na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ponad 210 MWp w Rumunii.

We wszystkich ośmiu rumuńskich elektrowniach zastosowano dwustronne monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne zamontowane na jednoosiowych trackerach, a współczynnik przewymiarowania mocy zainstalowanej (DC) względem mocy przyłączeniowej (AC) wynosi od 1,28x do 1,34x. Cała energia elektryczna produkowana przez elektrownie będzie sprzedawana za pośrednictwem OPCOM, rumuńskiego operatora rynku energii elektrycznej i gazu, po cenach rynkowych.

Spółka zrealizowała usługi projektowania i budowy instalacji fotowoltaicznych (EPC) dla wszystkich wyżej wymienionych elektrowni poprzez swoją spółkę zależną Photon Energy Engineering RO srl. Usługi długoterminowego monitoringu i technicznego utrzymania elektrowni (O&M) świadczone będą przez Photon Energy Operations RO srl, a usługi prognozowania produkcji przez Lerta Power Poland Sp. z o.o. Wszystkie powyższe podmioty wchodzą w skład grupy kapitałowej Photon Energy Group.

„Podpisanie umowy finansowania potwierdza, że nasz zintegrowany model biznesowy oparty na zdolności do dewelopmentu, budowy, finansowania i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych, a także zarządzania sprzedażą wytworzonej energii elektrycznej, został z powodzeniem wdrożony na rynku rumuńskim. Nasza zeszłoroczna decyzja o zaangażowaniu się w budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 31,5 MWp i przyjęcia modelu sprzedaży energii elektrycznej na zasadach rynkowych świadczy o bardzo silnym zaufaniu do rumuńskiego sektora energetycznego, podobnie jak finansowanie tych projektów (bez regresu) zapewnione przez RBI. Stanowi to również dowód na to, że w kontekście znacznych potrzeb inwestycyjnych i planów dotyczących transformacji energetycznej w Rumunii, prywatne inicjatywy oparte o zasady rynkowych są wykonalne i dostępne. Do rumuńskiego rządu i organów regulacyjnych należy z kolei utrzymanie stabilności i, w razie potrzeby, poprawa ram dla inwestycji w sektor energetyki odnawialnej” – skomentował Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus