Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa ATAL sprzedała niemal 2,1 tys. mieszkań w 2022 r.

Udostępnij

Grupa 1AT (ATAL) ­– ogólnopolski deweloper – zawarła w 2022 roku 2091 umów deweloperskich oraz przedwstępnych.

W drugiej połowie 2022 roku sprzedaż ustabilizowała się na poziomie ok. 125-130 lokali miesięcznie. Obecnie zakładany przez nas model wskazuje, że pierwsze dwa kwartały 2023 r. będą podobne do III i IV kwartału 2022 r. z możliwą tendencją do odbicia w drugiej połowie 2023 r.

Grupa ATAL posiada rozbudowaną ofertę w każdej z siedmiu największych aglomeracji w kraju, co pozwala odpowiedzieć na aktualne potrzeby nabywców oraz potencjalne zwiększone zainteresowanie, które może pojawić się po uruchomieniu programów wspierających zakup mieszkania, zapowiedzianych na połowę bieżącego roku.

Jest wiele zmiennych, od których zależy, jaki będzie rok 2023. Kluczową determinantą jest poziom stóp procentowych. Ostatnia w 2022 r. decyzja RPP, pozostawiająca je na niezmienionym poziomie, może być argumentem za tym, że cykl podwyżek osiągnął już swój szczyt. Mogą też pojawić się impulsy, które poprawią sytuację branży. Na przykład decyzja regulatora, która złagodzi rygorystyczne warunki wyliczania zdolności kredytowej.

W 2023 nie spodziewamy się obniżek cen mieszkań, nie widzimy ku temu warunków. Zwłaszcza dotyczy to największych miast, na których koncentruje się nasza działalność. Na zamrożenie cen wpływ ma wciąż duża presja na koszty budów, a także systematyczne ograniczanie podaży mieszkań ze strony mniejszych deweloperów. Wytworzenie produktu w naszej branży trwa ok. 2 lat, zatem decyzje o wstrzymaniu budów będą miały konsekwencje już w 2023 r., a także kolejnych latach, jeżeli sytuacja się nie zmieni.

Czołowi deweloperzy, tacy jak ATAL, o stabilnej sytuacji finansowej, lepiej poradzą sobie na wymagającym rynku, nawet utrzymując podobny poziom sprzedaży. W czasie dwuletniego cyklu budowy to firmy deweloperskie, w niesprzyjających warunkach sprzedażowych, ponoszą ciężar finansowania budów i utrzymania administracji, co kosztuje coraz więcej. Wytrzymałość sektora jest ograniczona, dlatego mniejsi, obciążeni kredytowo deweloperzy, mogą nie przetrwać trudów kryzysu.

W Grupie ATAL konsekwentnie budujemy pozycję, kontynuujemy projekty i rozwijamy nowe na największych rynkach w Polsce. Powiększyliśmy bank ziemi korzystając z tegorocznej korekty cenowej na rynku działek. Do września 2022 roku wydaliśmy na ten cel ok. 300 mln zł. Mamy zdrowy bilans i środki własne na działalność. To daje naszym klientom gwarancję oraz pewność wywiązania się ze zobowiązań. Z punktu widzenia kupującego rzetelność dewelopera jest teraz niezwykle istotna.

W pierwszych miesiącach 2023 r. planujemy m.in. uruchomić sprzedaż I etapu inwestycji Naramowice Odnova w Poznaniu (ok. 500 mieszkań); w Gliwicach inwestycję przy ul. Andersa - I etap, ok. 115 mieszkań. W przygotowaniu mamy trzyetapowe osiedle przy ul. Piotrowskiej w Łodzi oraz II etap inwestycji SKY+ w Katowicach

– mówi Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATAL SA.  

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus