SES (SESCOM), spółka technologiczna, skoncentrowana na technicznym Facility Management (FM) oraz innowacjach optymalizujących działalność biznesową klientów, podpisał list intencyjny z LOTOS Asfalt dotyczący współpracy przy realizacji programu LOTOS Green H2.
- Program LOTOS Green H2 jest pionierskim przedsięwzięciem w skali kraju, nastawionym na efektywne wykorzystanie potencjału technologii wodorowej w energetyce. Pomyślna realizacja celów określonych w porozumieniu znacznie przybliży nas do komercyjnego zastosowania wodoru w gospodarce - komentuje Sławomir Halbryt, prezes Sescom.
Współpraca w ramach programu LOTOS Green H2 zakłada przygotowanie:
1) projektu budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy wody o mocy ok. 100 MW i jej integracji z rynkiem energii
2) projektu budowy pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 1MW,
3) projektu oprogramowania do zarządzania instalacją do produkcji wodoru, umożliwiającego również współpracę z systemem informatycznym stosowanym w sieciach energetycznych w kraju.
Obie firmy zamierzają ponadto podjąć rozmowy dotyczące wspólnych działań w zakresie integracji technologii IT oraz urządzeń do elektrolizy wody.
List intencyjny obowiązuje strony do 31 grudnia 2021 r. z możliwością przedłużenia.
Po stronie Sescom w prace projektowe zaangażowana zostanie spółka zależna – SES Hydrogen, odpowiedzialna za rozwój technologii wodorowych w ramach grupy. W ostatnich dniach Sescom informował o podniesieniu udziału w akcjonariacie spółki córki z 30 do 92,33 proc. oraz przeniesieniu na nią patentów związanych z technologiami wodorowymi.
W ramach LOTOS Green H2 powstać ma wielkoskalowa instalacja złożona z elektrolizerów, magazynów wodoru i ogniw paliwowych lub ewentualnie turbin wodorowych, zarządzanych przez innowacyjne oprogramowanie. Całość ma produkować zeroemisyjny wodór na potrzeby rafinerii
i jednocześnie wpierać polski system elektroenergetyczny na zasadzie elektrowni szczytowo-pompowej.