Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dekpol miał 7,5 mln zł zysku netto w I kwartale 2021 r.

Udostępnij
  • skonsolidowane przychody w 1Q 2021 na zbliżonym poziomie rok do roku; 195,1 mln PLN vs 205,1 mln PLN
  • marża brutto ze sprzedaży w 1Q 2021 na poziomie 13,5% wobec 11,4% przed rokiem
  • zysk operacyjny na poziomie 14,8 PLN, +29% r/r
  • zysku netto w wysokości 7,5 mln PLN wobec 8,1 mln PLN przed rokiem – w 1Q 2021 widoczny wpływ wyceny bilansowej instrumentów finansowych do wartości godziwej
  • stabilna pozycja gotówkowa Grupy - stan środków pieniężnych na koniec 1Q 2021 wynosił 103,8 mln PLN
  • bezpieczny poziom zadłużenia - wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec 1Q 2021 na poziomie 1,89, a po uwzględnieniu wpływu środków tuż po dacie bilansowej (1.04.2021) wskaźnik wyniósłby 1,47
  • udane emisje obligacji,

Grupa DEK (DEKPOL), prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2021. Przychody Grupy wyniosły w omawianym okresie 195,1 mln PLN i były na zbliżonym poziomie rok do roku (205,1 mln PLN). Rentowność brutto ze sprzedaży poprawiła się o 2,1 p.p. r/r do 13,5%, co zaowocowało zwiększeniem zysku brutto ze sprzedaży do 26,3 mln PLN. Zysk operacyjny Grupy w 1Q 2021 zwiększył się o 29% r/r do 14,8 mln PLN. Grupa zakończyła okres pierwszych 3 miesięcy 2021 roku zyskiem netto na poziomie 7,5 mln PLN wobec 8,1 mln PLN przed rokiem. Istotny wpływ na poziom zysku netto w 1Q 2021 (-4,4 mln PLN) miała księgowa wycena instrumentów finansowych do wartości godziwej, to niegotówkowy efekt związany ze stosowaną polityką zabezpieczeń (waluty).

Na koniec 1Q 2021 roku stan środków pieniężnych w Grupie wynosił 103,8 mln PLN, a wskaźnik dług netto/EBITDA był na bezpiecznym poziomie 1,89. Po uwzględnieniu wpływu środków od kontrahenta tuż po dacie bilansowej (1.04.2021) wskaźnik ten wyniósłby 1,47.

Segment deweloperski

W 1Q 2021 przychody segmentu deweloperskiego wyniosły 47,9 mln PLN (24,6% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 8,4 mln PLN (wobec 7 mln PLN przed rokiem). W 1Q 2021 kontraktacja segmentu deweloperskiego w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich oraz rezerwacyjnych wyniosła 79 lokali. Dla porównania w tym samym okresie poprzedniego roku kontraktacja była na poziomie 27 lokali. W przychodach segmentu w omawianym okresie rozpoznana została sprzedaż 148 lokali (w 1Q 2020 było to 178 lokali, a w całym 2020 roku 622 lokali).

Według stanu na dzień 31 marca 2021 r. w ofercie sprzedażowej spółki Dekpol Deweloper pozostawało 289 lokali.

W 1Q 2021r. do oferty sprzedaży Dekpol Deweloper wprowadzono 3 atrakcyjne inwestycje: Grano Marina Hotel (130 lokali zlokalizowany w Wiślince k. Wyspy Sobieszewskiej) oraz Lazur Park (36 lokali mieszkalnych) i Villa Neptun (40 lokali usługowych) – obie zlokalizowane na Wyspie Sobieszewskiej.

Grupa podtrzymuje zamiar osiągnięcia w segmencie deweloperskim w 2021 roku przychodów na poziomie 210 mln PLN i sprzedaży 350 lokali na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych.

Segment generalnego wykonawstwa

Segment generalnego wykonawstwa (GW), wydzielony z dniem 1 stycznia 2021 do spółki Dekpol Budownictwo, pozostaje największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym 59% w 1Q 2021 roku. Grupa ma ugruntowaną pozycję na rynku i wysoki poziom referencji, dzięki czemu współpracuje z liderami dynamicznie rosnącego rynku powierzchni magazynowych. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 114,5 mln PLN i były na porównywalnym poziomie w ujęciu rok do roku (117,2 mln PLN), a zysk operacyjny wyniósł 7,7 mln PLN wobec 8,5 mln PLN rok wcześniej. Na koniec 1Q 2021 roku realizowane były kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ok. 910 mln PLN netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o łącznej wartości ponad 400 mln PLN netto, z czego znacząca większość prac zostanie wykonana w 2021 roku. Dodatkowo w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości do realizacji 2021 roku w wysokości blisko 60 mln PLN netto. Udział projektów przemysłowo-logistycznych w całym portfelu zleceń GW wyniósł na koniec 1Q 2021 roku ok. 70%.

Segment produkcji osprzętu

Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych odpowiadał w 1Q 2021 roku już za niemal 13% przychodów Grupy DEKPOL. Jego przychody wzrosły w omawianym okresie o ponad 25% do rekordowego poziomu 25,2 mln PLN, a zysk operacyjny wyniósł 2,8 mln PLN. Segment ten został w ub.r. najmocniej dotknięty skutkami pandemii koronawirusa, ale począwszy od 4Q ub.r. obserwowany jest stopniowy wzrost zamówień. W ub.r. Dekpol Steel rozpoczął także rozmowy z największym na świecie producentem maszyn budowlanych, których celem jest ulokowanie produkcji w zakładzie w ramach Grupy Dekpol. Okres lockdown wykorzystano do wprowadzenia istotnych zmian w organizacji produkcji i standaryzacji grup produktowych oraz do rekrutacji i szkolenia pracowników produkcyjnych, czego pozytywne efekty widoczne są w wynikach omawianego okresu.

W I kwartale br. Dekpol Steel podjął decyzję o dalszej rozbudowie hali produkcyjnej o kolejne 4200 m2 jak również inwestycjach w maszyny do precyzyjnej obróbki stali, aby być w stanie obsługiwać dynamiczny wzrost zamówień i kontynuować zwiększanie skali działalności. Głównym kierunkiem ekspansji sprzedażowej segmentu produkcji osprzętu jest rynek USA, Francji i Niemiec.

Komentarz Zarządu do wyników 1Q 2021 i perspektyw na kolejne kwartały

W I kwartale br. kontynuowaliśmy realizację naszej strategii, polegającej na zrównoważonym rozwoju w oparciu o trzy uzupełniające się filary naszego biznesu: segment Generalnego Wykonawstwa (Dekpol Budownictwo), Deweloperski (Dekpol Deweloper) i Produkcji Osprzętu do maszyn budowalnych (Dekpol Steel). Jesteśmy zadowoleni z rezultatów osiągniętych przez każdy z tych trzech segmentów oraz
z wyników całej Grupy w I kwartale br. Dekpol Budownictwo zanotował stabilny w ujęciu rok do roku poziom sprzedaży, realizując szeroki portfel zleceń – przede wszystkim dla podmiotów prywatnych. Spółka dobrze wykorzystuje koniunkturę w segmencie logistyczno-magazynowym i zdobywa kolejne zamówienia - zarówno od klientów zadowolonych z dotychczasowej współpracy, jak i nowych partnerów biznesowych. Wyniki segmentu deweloperskiego to pochodna rozłożenia w czasie realizacji i przekazań poszczególnych inwestycji. Pierwszy kwartał był pod tym kątem porównywalny rok do roku, ale co istotne - w całym 2021 Dekpol Deweloper celuje w osiągnięcie przychodów na poziomie 210 mln PLN oraz sprzedaż 350 lokali. Spółka na bieżąco uzupełnia ofertę sprzedażową o kolejne atrakcyjne projekty – w 1Q 2021 zadebiutowały nowe inwestycje na Wyspie Sobieszewskiej i w jej bezpośredniej okolicy, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów. Na szczególną uwagę w I kwartale br. zasługuje natomiast segment produkcji osprzętu do maszyn budowlanych. Dekpol Steel został najmocniej dotknięty w ub.r. skutkami pandemii, ale dzięki podjętym inicjatywom wyszedł z tej sytuacji wzmocniony. W efekcie segment ten zwiększył w omawianym okresie sprzedaż o ponad 25% rok do roku i osiągnął rekordowe w swojej historii wyniki. Jego udział w przychodach Grupy sięga już niemal 13%. Obserwując dynamicznie rosnącą liczbę zamówień oraz sposób, w jaki rozwija się Dekpol Steel oczekuję w całym bieżącym roku bardzo dobrych wyników tego segmentu
– mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.

Zakończyliśmy niedawno trwający od kilku miesięcy proces obsługi zapadającego długu obligacyjnego Grupy Dekpol. W efekcie przeprowadzonych udanych emisji obligacji, którym towarzyszyła nadsubskrypcja, zdecydowana większość naszych zobowiązań finansowych zapada w tenorach i woluminach dających nam komfort działania na najbliższych 3 do 4 lat. To dla nas kluczowe, aby struktura finansowania Grupy była bezpieczna i dostosowana do dynamicznie rosnącej skali działalności. Dzięki temu od strony finansowej i gotówkowej jesteśmy przygotowani do realizacji strategii rozwoju i optymalnego dostosowywania się do warunków rynkowych w poszczególnych segmentach działalności. Utrzymujemy zrównoważoną pozycję gotówkową – na koniec roku stan środków pieniężnych wynosił 103,8 mln PLN, a wskaźnik długu netto do EBITDA wynosił 1,89. Jednocześnie, gdyby uwzględnić środki, które wpłynęły tuż po dacie bilansowej (1.04.2021), wskaźnik ten wyniósłby 1,47. - dodaje Katarzyna Szymczak-Dampc, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor finansowy DEKPOL S.A.  

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus