Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Zbliża się czas na rozliczenie podatku dochodowego za 2023 rok. PIT można rozliczyć samodzielnie lub korzystać z usług biura rachunkowego. Ta druga opcja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z kolei w przypadku samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowej trzeba pamiętać o uwzględnieniu wszystkich ulg podatkowych i limitów m.in. w dochodach dziecka czy kosztach autorskich.
Podatkowa nowość dla firmy. Przedsiębiorcy w końcu rozliczą się przez "Twój e-PIT", ale muszą uważać
Sezon rocznych
rozliczeń podatku PIT za 2023 rok będzie wyjątkowy, szczególnie dla
przedsiębiorców. To właśnie oni w 2024 roku po raz pierwszy będą mogli
rozliczyć swój PIT za pośrednictwem rządowej usługi "Twój e-PIT". To jednak nie
koniec niespodzianek.
Wysokość opłacanej przez przedsiębiorców składki zdrowotnej uzależniana jest od formy opodatkowania. Zmiany, które wprowadzono za sprawą "Polskiego ładu", ciążą coraz bardziej prowadzącym działalność gospodarczą. Wyższe składki zapłacą wszyscy już w lutym. W maju przedsiębiorcy ponownie będą musieli dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.
Kto jeszcze nadąża za zmianami w podatkach? Kto ogarnia w pamięci, ile razy zmieniano przepisy i jak one wpływają na nasze rozliczenia. Przyglądamy się tym zmianom w prawie i oceniamy je, tworząc subiektywny antyranking Bankier.pl i PIT.pl
Po rekordach odnotowanych w końcówce 2023 r. liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej może zmierzać w stronę stabilizacji. W styczniu w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku bankrutów przybywało tylko o niecałe 10 proc. szybciej.
Odejście ze stanowiska prezesa Orlenu Daniela Obajtka to dobry moment na kilka podsumowań jego rządów. Chociaż wydatnie zwiększył kapitalizację spółki, to akcjonariusze Orlenu stracili na kursie akcji, który okazał się słabszy na tle europejskich firm. Koncern jednak co roku wypłacał dywidendę, która w sumie wyniosła kilkanaście miliardów złotych.
55 proc. Polaków korzysta z usług wywozu elektrośmieci, ponad 26 proc. oddaje je do specjalnego punktu, a 8 proc. przechowuje w domu stary sprzęt elektroniczny - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Jak dodano, elektrośmieci należy dokładnie wyczyścić z danych.
– Nic, co zostało dane, nie zostanie zabrane – podkreśla w wywiadzie dla money.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Polacy w tym roku mogą liczyć też na nowe świadczenia. Rząd zapewnia, że prace idą pełną parą. Reformy emerytalnej natomiast nie będzie. Jeśli już, to korekty.
Nowy rząd weryfikuje kolejne przedsięwzięcia i projekty swoich poprzedników - Prawa i Sprawiedliwości. To za ich czasów powstała pierwsza na polskim rynku agencja mediowa należąca do państwowych spółek - Sigma Bis. Czy pozostanie na rynku? - To nie jest dom mediowy, tylko konwojent, który przewozi pieniądze ze Spółek Skarbu Państwa tam, gdzie mają trafić. Może to jest legalne, ale na pewno nieetyczne - uważa Szymon Gutkowski. Zdaniem Weroniki Szwarc - Bronikowskiej...
Peugeot 2008 1.2 Puretech EAT8 GT to suv premium, który robi duże wrażenie i wygląda na większy niż jest w rzeczywistości. W kabinie wysoka...
Poniedziałek jest ostatnim dniem kierowania Orlenem przez Daniela Obajtka.
Tomasz S. od kilku lat przyznaje, że kierował gangiem, który z dziewięciu upadłych firm wyprowadził ponad 77 mln zł. Kary wciąż jednak nie ponosi i długo nie poniesie
Rząd Węgier nie otworzy granic dla ukraińskiego zboża do momentu znalezienia wspólnego europejskiego rozwiązania, ograniczającego napływ produktów rolnych z Ukrainy – powiedział w niedzielę minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy w wywiadzie dla Radia Kossuth.
Specjalistyczne niemieckie sieci handlowe Arko, Eilles i Hussel ponownie ogłosiły upadłość. Problem dotyczy około 1200 pracowników sklepów ze słodyczami, kawą i herbatą.
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w niedzielę, że będzie wnioskował o podatek VAT - minimum 8 proc. - na olej spożywczy, który może przyjeżdżać z Ukrainy do Polski.
Rząd Węgier nie otworzy granic dla ukraińskiego zboża do momentu znalezienia wspólnego europejskiego rozwiązania, ograniczającego napływ produktów rolnych z Ukrainy – powiedział w niedzielę minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy w wywiadzie dla Radia Kossuth.
Wzmożenie kontroli towarów rolno-spożywczych, które trafiają do Polski przez polsko-ukraińską granicę zapowiedziała w niedzielę w Rzeszowie na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Dodała, że nowy system pomoże uszczelnić i usprawnić kontrole towarów z Ukrainy.
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w niedzielę, że będzie wnioskował o podatek VAT - minimum 8 proc. - na olej spożywczy, który może przyjeżdżać z Ukrainy do Polski. Dlaczego ma przyjeżdżać na stawce 0 proc.? - pytał.
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w niedzielę, że będzie wnioskował o podatek VAT - minimum 8 proc. - na olej spożywczy, który może przyjeżdżać z Ukrainy do Polski. Dlaczego ma przyjeżdżać na stawce 0 proc.? - pytał.
Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę późnym wieczorem do stolicy Kenii - Nairobi. To początek podróży polskiego prezydenta po wschodniej Afryce. W Kenii, Rwandzie i Tanzanii będzie promował polski biznes, a także rozmawiał o sytuacji politycznej związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.
Krajowy Plan Odbudowy musi być renegocjowany - poinformowała w wywiadzie dla dziennika „Fakt” minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W tym miesiącu będzie gotowy pakiet renegocjacyjny, chcemy w lutym usiąść z KE do rozmów - dodała.
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 3-4 lutego.
Krajowy Plan Odbudowy musi być renegocjowany - poinformowała w niedzielnym wywiadzie dla dziennika Fakt minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W tym miesiącu będzie gotowy pakiet renegocjacyjny chcemy w lutym usiąść z KE do rozmów - dodała.
Pracownicy coraz częściej oczekują możliwości dopasowania zatrudnienia do życia prywatnego. Czy polski rynek pracy jest na to gotowy?
Carlsberg, trzeci gracz na polskim rynku piwnym, narzeka na spadek wolumenu i wzrost kosztów. Sporo inwestuje, by uniknąć niespodzianek.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus