Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
81 proc. Polaków popiera organizowane w całym kraju protesty rolników. Zdecydowana większość popiera postulaty ograniczenia napływu do Polski ukraińskich produktów rolnych - wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Kolejne wyższe od prognoz dane o inflacji w USA zostały zignorowane, a europejskie i amerykańskie indeksy akcyjne, mimo presji ze strony dolara i wzrostu rentowności obligacji poszły wyraźnie w górę. Wpisała się w to także GPW, na której WIG20 zaliczył najlepszą sesję od 1 grudnia 2023 r.
Przy niskim jak obecnie bezrobociu, powszechnie odczuwanym braku pracowników i systematycznie malejącej liczbie osób w wieku produkcyjnym (ubytek ponad 150 tysięcy osób rocznie) skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Zgodę na realizację inwestycji drogowej - budowę obwodnicy Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78 uzyskał katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Będzie to przedłużenie obwodnicy Kroczyc, na którą trwa już przetarg realizacyjny. Budowę zaplanowano na lata 2024-26.
Gaz w holenderskim hubie TTF taniał we wtorek po południu o ok. 0,7 proc. Kontrakty na kwiecień i maj wyceniane były poniżej 25 euro za MWh.
Ceny ropy naftowej we wtorek po południu rosły. Baryłka Brent po godz. 17.30 drożała o 0,47 proc., do 82,6 dol., a cena baryłki amerykańskiej ropy WTI rosła o 0,59 proc., do 78,4 dol.
43 proc. firm planuje podwyżki pensji, to więcej o 4 pkt proc. niż 2023 r. - wynika z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy" firmy Personnel Service. 40 proc. pracodawców zamierza utrzymać wynagrodzenia na poziomie z 2023 r., a jedynie 7 proc. rozważa obniżki.
Wtorkowe notowania na rynkach światowych zostały podporządkowane odczytom amerykańskich wskaźników inflacji CPI. W efekcie sesje w Europie zostały podzielone na przed i po 13:30. W otoczenie wpisała się GPW, gdzie WIG20 skonsolidował się na pierwszej połowie sesji, by w drugiej razem ze światem odpowiadać na publikacje z USA. Dane okazały się wyższe od oczekiwań.
Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.
Drugi z rzędu miesiąc wyższej od oczekiwań inflacji w USA wykluczył praktycznie możliwość rozpoczęcia obniżek stóp przez Fed przed czerwcem, informuje Reuters.
UniCredit stanie przed sądem w Wielkiej Brytanii i Rosji w drugim kwartale, po tym jak rosyjska firma energetyczna pozwała włoski bank za niezrealizowanie płatności gwarancyjnych z powodu międzynarodowych sankcji – podaje agencja Reuters.
Operator gazociągu Nord Stream pozwał swoich ubezpieczycieli. Domaga się ponad 400 mln EUR odszkodowania z tytułu eksplozji z 2022 roku, która przerwała dostawy gazu z Rosji do Niemiec, informuje Reuters.
Mike Wilson, strateg Morgan Stanley podtrzymał prognozę, według której S&P500 będzie wynosił 4500 pkt. na koniec roku. Oznacza to spadek o 13 proc. poniżej obecnej wartości indeksu, informuje Bloomberg.
43 proc. firm planuje podwyżki pensji, to więcej o 4 pkt proc. niż 2023 r. - wynika z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy" firmy Personnel Service. 40 proc. pracodawców zamierza utrzymać wynagrodzenia na poziomie z 2023 r., a jedynie 7 proc. rozważa obniżki.
Tylko 10 proc. pracowników uważa swą sytuację na rynku pracy za złą, 28 proc. firm planuje przyjmować pracowników, a 16 proc. zamierza ich zwalniać – wynika z raportu "Barometr polskiego rynku pracy".
Indeksy amerykańskich rynków akcji rosną w pierwszej części wtorkowej sesji pomimo trochę wyższej niż oczekiwano inflacji w lutym.
Tomasz Ślęzak został we wtorek wybrany przez radę nadzorczą Węglokoksu nowym prezesem tej spółki. Ślęzak, dotąd związany z ArcelorMittal Poland, zastąpił Tomasza Heryszka, który był prezesem Węglokoksu od maja 2019 r. Wiceprezesami spółki zostali: Agnieszka Walter i Adrian Sienicki.
Prezes Deutsche Banku, Christian Sewing spodziewa się kontynuacji w tym roku kryzysu rynku nieruchomości komercyjnych i oczekuje, że rezerwy na straty na kredytach będą zbliżone do górnej granicy prognozowanego zakresu, informuje Reuters.
31 proc. przedsiębiorstw w Polsce planuje nowe rekrutacje, 46 proc. nie przewiduje zmian kadrowych, zaś o zwolnieniach myśli 21 proc. - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Firmy nadal planują powiększanie zespołów, choć z mniejszym optymizmem niż zimą - zauważono.
Erik Thedeen, szef banku centralnego Szwecji chce minimalizować handel bitcoinem w systemie finansowym kraju. Ostrzegł, że osiągająca rekordową cenę kryptowaluta może znów spowodować wielkie straty dla nabywców, informuje Bloomberg.
Grupa planuje wejść w energetykę przesyłową i kolejową oraz wrócić do mieszkaniówki. Zamierza także zwiększyć udział kontraktów hydrotechnicznych. Będzie o nie walczyć w Polsce i w Niemczech.
Nieprzedłużenie zerowej stawki VAT na żywność nie jest zaskoczeniem - poinformował PAP ekonomista banku Pekao Sebastian Roy. Dodał, że sytuacja ta została uwzględniona w bazowym scenariuszu prognostycznym banku.
Po neutralnym początku sesji, po południu nastroje na warszawskiej giełdzie wyraźnie się poprawiły. WIG20 wzrósł o 2,3 proc. Alior Bank, mBank i Pekao zanotowały zwyżki o 4-5 proc., a PKO BP zyskał ponad 3 proc. Budimex odrobił część strat z poniedziałku. Słaby był natomiast sektor energetyczny i wydobywczy.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus