Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rozpoczynamy cykl rozmów na Bankier.pl poświęcony dwóm kluczowym produktom oszczędnościowym w Polsce – IKE (Indywidualnemu Kontu Emerytalnemu) i IKZE (Indywidualnemu Kontu Zabezpieczenia Emerytalnego). Pierwszy odcinek to rozmowa Michała Niewiadomskiego z Łukaszem Hajdukiem, dyrektorem biura sprzedaży Uniqa TFI, który w przystępny sposób przedstawia różnice między tymi rozwiązaniami oraz wskazuje, które z nich może być bardziej korzystne w zależności od potrzeb i...
Polska jest europejskim rajem dla branży nieruchomości. Rentowność polskich deweloperów w ostatnim roku jeszcze zwiększyła przewagę, jaką miała nad średnią europejską – wynika z danych zebranych przez legendarnego profesora finansów z USA. Dla Bankier.pl, to czym są marże deweloperskie tłumaczy prof. Jacek Welc, ekspert z dziedziny finansów korporacyjnych.
Poszukujący nowego konta osobistego zwracają uwagę na różne parametry. Jednym z nich może być np. koszt przelewu ekspresowego. Tylko jeden z banków nie pobiera opłat za tego typu operację na stałe. W dwóch innych instytucjach można liczyć na czasowe zwolnienie z opłaty lub darmową pulę przelewów w miesiącu.
Pandemia w 2020 r. miała być przełomowym momentem dla płatności bezgotówkowych. Mylili się jednak ci, którzy prognozowali zupełną marginalizację gotówki. Brytyjscy detaliści wskazują, że drugi rok z rzędu… rośnie znaczenie takiej formy płatności.
To,
co w Polsce nazywamy „emeryturą”, to tak naprawdę inne określenie wolności finansowej.
W Mikołajki Sejm przegłosował ustawę budżetową. Zapisano w niej, że na koniec 2025 roku dług publiczny zbliży się do konstytucyjnego limitu 60% PKB. A rok później go przekroczy.
W grudniu zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone przez unijny pakiet regulacji zbiorczo nazwany Listing Act. Dzięki niemu, w odniesieniu do ofert publicznych papierów wartościowych, zniesiono dotychczasowy próg kwotowy i wprowadzano nowe limity oraz wyjątki prospektowe. Zakres regulacji jest jednak większy i dotyczy także m.in. informacji poufnych czy transakcji insiderów.
Wzrost cen producentów w japońskiej gospodarce przekroczył w listopadzie oczekiwania i jest kolejnym czynnikiem przemawiającym za zaostrzeniem polityki monetarnej w tym kraju.
Ministerstwo finansów USA ogłosiło we wtorek wypłacenie dla Ukrainy 20 mld dolarów pożyczki opartej na zamrożonych aktywach Rosji. To część inicjatywy G7 opiewającej na łącznie 50 mld USD.
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a S&P 500 przedłużył spadkową serię do czterech dni. Analitycy wskazują, że rynki nieco straciły impet w końcówce roku.
Najnowszy Ranking Rzetelności Konsumentów autorstwa KRD i Rzetelnej Firmy zwyciężyło, kolejny raz z rzędu, Podkarpacie. Na kolejnych...
Prawnicy z TC Kancelarii Prawnej omawiają zmiany w systemie SENT, który służy do monitorowania przewozu towarów wrażliwych. Podsumowali, kogo...
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców. Ta nowela pozwoli na wydłużenie niższych cen prądu niż wynikałoby to z cen rynkowych na 2025 r.
Cena ropy ustabilizowała się, bo optymizm wywołany zapowiedziami stymulacji popytu w Chinach zgasiły dane o wymianie handlowej tego kraju.
Ministerstwo finansów USA ogłosiło we wtorek wypłacenie dla Ukrainy 20 mld dolarów pożyczki opartej na zamrożonych aktywach Rosji. To część inicjatywy G7 opiewającej na łącznie 50 mld USD.
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski powiedział we wtorek, że sytuacja spółek z udziałem Skarbu Państwa, to efekt działań poprzedników. Jak dodał, jest determinacja, aby odbudować zaufanie inwestorów, do spółek notowanych na giełdzie.
Średnia Przemysłowa Dow Jones straciła 0,35 proc. i była to już jej czwarta zniżka z rzędu. S&P500 spadł o 0,3 proc., a Nasdaq Composite zmniejszył się o 0,25 proc.
Prezydent elekt Donald Trump obiecał w czasie kampanii wyborczej, że zredukuje wydatki administracji USA o 2 biliony dolarów, blisko jedną trzecią rocznego budżetu. "New York Times" obliczył, że obcięcie wszystkich opcjonalnych nakładów rządu niezwiązanych z obronnością nie wygeneruje nawet połowy takich oszczędności.
Nie jest prawdą, że sąd zablokował mój majątek - zapewnił w oświadczeniu założyciel Polsatu. Potwierdza, że do rad jego fundacji wszedł kurator wskazany przez sąd w Liechtensteinie. Decyzje podjęte przy jego udziale są dla biznesmena korzystne.
Złoto drożało we wtorek trzecią sesję z rzędu pomimo umocnienia dolara.
Zakup Warsaw Unit przez Eastnine rozbudził nadzieje na kolejne transakcje w segmencie biurowym. Deweloperzy budują jednak mało, a w tym roku do oddania jest jeden duży budynek w stolicy i jeden w Katowicach.
Brak konsultacji z ekspertami biznesowymi ważnych dla firm projektów ustaw lub zbyt krótkie terminy ich opiniowania wytykają rządowi Pracodawcy RP.
Branża transportu, spedycji i logistyki (TSL) odgrywa kluczową rolę w globalnej transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Decyzje dotyczące wdrażania zasad ESG w TSL wpływają nie tylko na funkcjonowanie operatorów logistycznych, ale też na efektywność całych łańcuchów dostaw.
Produkcja żywności i ekologia tańczą na cienkiej linie - ostrzega dr hab. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie. Tłumaczy, dlaczego nie tylko rolnicy powinni płacić za ocalenie planety i jak bardzo nasze codzienne wybory wpływają na globalny termostat.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus