Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Decyzje rządu - odmrożenie cen energii i polityka fiskalna - raczej oddalają perspektywę, gdy obniżanie stóp będzie możliwe - ocenia członek zarządu NBP Artur Soboń, w rozmowie z Radiem Rodzina.
Zgodnie z najnowszą prognozą
makroekonomiczną ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego tempo
wzrostu PKB w latach 2024-25 będzie niższe niż szacowano jeszcze w czerwcu.
Kurs dolara utrzymuje się we wtorek na stabilnym poziomie przed oczekiwaną decyzją o obniżeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy coraz bardziej przekonują się, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na stopniowe luzowanie polityki monetarnej w przyszłym roku – podaje agencja Reuters.
Po ustanowieniu rady wierzycieli, w restrukturyzacji funkcjonują już wszystkie organy niezbędne do prowadzenia postępowania sanacyjnego w PKP Cargo.
Ceny masła biją rekordy co tłumaczone jest m.in. niedoborem mleka. Polski rząd, w trosce o portfele obywateli przeprowadzi interwencję na rynku sprzedając część rezerw strategicznych.
Po publikacji strategii w górę idą notowani Tauronu. Słabością razi Orlen.
Kryzys na rynku nieruchomości obniża popyt na chińską stal, a w przyszłym roku w rentowność branży uderzy rozszerzenie systemu handlu emisjami. W efekcie udział Chin w globalnej produkcji może spaść poniżej 50 proc.
Gospodarka Szwajcarii odnotuje nieco słabsze wyniki niż oczekiwano. Przyczyną korekty prognoz jest niższy popyt i zagrożenia dla eksportu wynikające z potencjalnej nowej wojny handlowej USA z Chinami.
Giełdowy producent gier zdecydował się na zamkniecie projektu P8, który do tej pory pochłonął niemal 50 mln zł. W efekcie zwolni część zespołu.
Energetyczna grupa, kontrolowana przez skarb państwa, przedstawiła strategię na lata 2025-2035. Zakłada m.in. podwjenie EBITDA, odejście od węgla do 2030 r. i wypłatę dywidendy od 2029 r.
Irlandzka gospodarka, jedna z najdynamiczniej rozwijających się w Europie ma szansę jeszcze przyspieszyć. Dużo zależeć jednak będzie od skutków zmiany w amerykańskiej polityce względem partnerów handlowych i ewentualnej nowej odsłony wojny celnej.
Ceny ropy naftowej notują we wtorek niewielkie spadki w obliczu słabszych danych gospodarczych z Chin, które ponownie wzbudziły obawy o przyszły popyt. Inwestorzy pozostają również ostrożni przed zbliżającą się decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych – podaje agencja Reuters.
Niemcy zamierzają ograniczyć nowe zadłużenie mimo, że największa europejska gospodarka wymaga mocniejszego wsparcia. Plany te mogą jednak ulec zmianie po przedterminowych wyborach, które mogą wyłonić nowych zwycięzców politycznych i nową administrację rządową.
Do końca stycznia przyszłego roku przedłużone zostało finansowanie projektu Polimery Police przez banki. Grupa Azoty uzyskała też dodatkowy czas na wniesienie pożyczki wspierającej do Azotów Polyolefins w wysokości 105 mln EUR.
Komisja Europejska nie rozważa zmiany podejścia do wyznaczonych limitów emisji CO2 dla producentów pojazdów, dlatego branża motoryzacyjna apeluje do rządu, by zwrócił się do KE o przesunięcie obowiązywania kar - napisał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) w informacji prasowej.
Kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat deklaruje, że przedstawi projekt ustawy ws. maksymalnych marż bankowych na kredytach hipotecznych. Banki bogacą się dzisiaj w sposób absolutnie niestandardowy - oceniła we wtorek w Studiu PAP.
Brak jest oznak narastania ryzyka systemowego związanego z ekspozycjami banków na rynek nieruchomości mieszkaniowych - podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego Polski.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus