Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Kalendarium rynku kapitałowego GPW 2024-10-04 - 2024-10-10
Otoczenie gospodarcze w dalszym ciągu jest bardzo korzystne zarówno dla rynków akcji, jak i obligacji - uważa Jarosław Leśniczak, dyrektor Biura Alokacji i Instrumentów Dłużnych TFI PZU. Dodał, że bardziej podobają mu się polskie aktywa niż globalne, a wyceny polskich akcji są atrakcyjne.
Dobre zachowanie rynków azjatyckich sprawia, że po czwartkowych spadkach piątkowe notowania w Warszawie mogą rozpocząć się od wzrostów - oceniają analitycy.
Rynki wschodzące pozostają ciekawą klasą aktywów, również dzięki ogłoszonemu niedawno przez Chiny pakietu stylumującego na wsparcie chińskiego rynku kapitałowego - ocenia Jacek Grel, Kierownik ds. Alokacji Aktywów, zarządzający funduszami Santander TFI. Jego zdaniem, mocne będą też nadal rynki rozwinięte.
Warszawska giełda w terminie do końca 2024 roku może zyskiwać, gdyż sprzyja jej efekt kalendarzowy i ogłoszony przez Chiny pakiet stymulujący - uważa Rafał Matulewicz, wiceprezes PKO TFI. Na horyzoncie rysują się jednak problemy strukturalne, związane m.in. z odpływami kapitału z warszawskiej giełdy.
Kontrakty na europejskie indeksy wahają się, na giełdach w Azji przeważyły wzrosty. W ostatnim dniu tygodnia w centrum uwagi rynku znajdzie się raport payrolls z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy śledzą też rozwój coraz bardziej napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko zniżkują, po wzrostach podczas poprzednich sesji. W centrum uwagi rynku znajduje się coraz bardziej napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. USA i Izrael prowadzą konsultacje w sprawie adekwatnej odpowiedzi militarnej na wtorkowy atak rakietowy Iranu na cele w Izraelu.
Indeks warszawskiej giełdy WIG może pod koniec 2024 roku podejść w okolice 90 tys. punktów i spróbować pobić rekord wszech czasów, ale statystyki pokazują, że październik może być pod znakiem korekty - uważa Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.
Polityka fiskalna na świecie jest kluczowa dla rynków akcji i obligacji - uważa Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI. Dodaje, że większość banków centralnych jest w cyklu obniżek stóp proc., a inflacja w wielu krajach spadła i wydaje się pod kontrolą, ale to się może zmienić.
Zatrzymany Janusz Palikot usłyszał zarzuty, chodzi o zarzuty oszustwa. Tyle mogę powiedzieć, bo nie zakończono jeszcze czynności z udziałem zatrzymanego; w piątek prokurator zdecyduje o środkach zapobiegawczych - powiedział w piątek Dariusz Korneluk, Prokurator Krajowy.
Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem sesji na GPW. Informacje ze spółek, analizy i rekomendacje.
Blik cieszy się coraz większą popularnością. Na koniec II kwartału 2024 r. z tej metody płatności korzystało już ponad 17 mln klientów banków. Najwięcej w PKO Banku Polskim, mBanku i Santander Banku Polska – wynika z danych zebranych przez „Puls Biznesu”.
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko zniżkują, po wzrostach podczas poprzednich sesji. W centrum uwagi rynku znajduje się coraz bardziej napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. USA i Izrael prowadzą konsultacje w sprawie adekwatnej odpowiedzi militarnej na wtorkowy atak rakietowy Iranu na cele w Izraelu.
Answear wstępnie szacuje, że przychody ze sprzedaży, według sprawozdawczości MSSF, wzrosły w III kwartale 2024 roku o 25,8 proc. rdr do 343,6 mln zł. Sprzedaż online spółki wyniosła w tym okresie 350 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 26,7 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.
We wrześniu br. zarejestrowano w Polsce 81 tys. 310 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony. Jest to o 16,2 proc. więcej rdr. - poinformował IBRM Samar. To piętnasty z kolei miesiąc wzrostu.
Oszustwa finansowe stają się plagą intenetu. Większość oparta jest o proste tricki socjotechniczne. Coraz więcej jest doskonale przygotowanych ataków scamerskich, za którymi stoją zorganizowane grupy przestępcze. Celem może być każdy. Ofiarą już nie. Ochrona przed oszustami jest w gestii każdego z nas.
Takako Masai, członek zarządu Banku Japonii (BOJ) powiedziała, że bank centralny nadal czeka na dobry moment na kolejne zaostrzenie swojej polityki monetarnej.
Rynek telekomunikacyjny w Polsce potrzebuje w nakładów na inwestycje i nowych pasm częstotliwości dla technologii 5G - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Przychody z usług związanych z dedykowanym dostępem do internetu powinny rosnąć.
Ekonomiści są podzieleni co do decyzji jaką w piątek może podjąć rumuński bank centralny na swoim ostatnim posiedzeniu w obecnym składzie. Niewielką przewagę ma opinia, że tym razem stopy pozostaną na niezmienionym poziomie.
Ales Michl, kierujący pracami Czeskiego Banku Narodowego deklaruje, że decydenci będą bardzo ostrożnie podchodzić do dalszego luzowania polityki monetarnej.
Opublikowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt liberalizujący zapisy ustawy wiatrakowej pozwoli na zwiększenie liczby i mocy nowych farm wiatrowych. Nie pozwoli jednak na skrócenie procesu inwestycyjnego przy budowie nowych farm na lądzie.
Wyniki za I połowę 2024 roku biorą się ze sprzedaży lokali stawianych w trudnej dla budownictwa I połowie 2022 r. Bazą porównawczą są przychody z mieszkań budowanych w szczycie boomu napędzanego ultraniskimi stopami. Mimo wyzwań firmy obroniły rentowność.
Ze względu na niską cenę rosyjskie paliwo cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Od 20 grudnia wejdzie jednak unijny zakaz jego sprowadzania i importerzy już zapowiadają zwiększenia zakupów z innych kierunków. W efekcie wzrosną też ceny.
Bieliźniana grupa chce zdobyć nowych franczyzobiorców dla sklepów stacjonarnych. Potencjał widzi we spółpracy z platformami internetowymi.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus