Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów.
Trwa zorganizowana akcja hejtu przeciw programowi #naStart, mówię mu zdecydowane stop; ministerstwo rozwoju i technologii jest zasypywane mailami i telefonami z wulgaryzmami; dyrektor departamentu zgłosi na policję otrzymane groźby karalne - powiedział w czwartek szef MRiT Krzysztof Hetman (PSL).
Do końca miesiąca będzie wiadomo kiedy ruszy Krajowy System e-Faktur (KSeF) - poinformował w czwartek wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dodał, że obecnie nieprawidłowości wykrywane na rynku paliw to 1 proc.
Deweloper specjalizujący się w budowie budynków mieszkalnych i magazynów chce zebrać 150 mln zł na działalność operacyjną, refinansowanie starszych obligacji i zakup gruntów.
Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski do 3 proc. w 2024 r. z 2,6 proc. prognozowanych wcześniej. Prognoza na rok 2025 pozostała niezmieniona i wynosi 3,4 proc. – poinformował BŚ.
Stoxx Europe 600 po dwóch godzinach czwartkowej sesji spadał o 0,2 proc. Inwestorzy czekają na to co w sprawie luzowania polityki pieniężnej zasygnalizuje w czwartek Europejski Bank Centralny.
Wyższe ceny ropy przełożą się na krajową inflację – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w czwartek „Tygodniku PIE”. Instytut oszacował, że trwałe utrzymanie cen baryłki ropy w okolicach 90 dol. podwyższy inflację o ok. 0,3 pkt. proc.
Wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy złożyło lub planuje złożyć 18 proc. firm - wynika z opublikowanego w czwartek badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Natomiast 38 proc. przedsiębiorców nie wie, czy ich firma może skorzystać z pieniędzy z KPO.
W środę S&P500 spadł o ponad 1 proc. po tym jak dane o inflacji w USA zgasiły nadzieję na rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej w czerwcu. David Zervos, strateg Jefferies uważa jednak, że rynek akcji może nadal rosnąć bez względu na to czy Fed obniży stopy, informuje Bloomberg.
Projekt rozporządzenia o pigułce "dzień po" jest tak niejasno sformułowany, że farmaceutę będzie można pozwać zarówno za odmowę wydania leku, jak i za jego wydanie – informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Ekonomiści uważają, że tempo wzrostu gospodarczego Chin spadło w pierwszym kwartale do 4,6 proc. i było najniższe od roku, informuje Reuters powołując się na wynik przeprowadzonego sondażu.
Obligacje 10-letnie Niemiec, benchmark dla strefy euro, tanieją w związku ze zmianą oczekiwań dotyczących luzowania polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny w tym roku — informuje Bloomberg.
Taryfy za prąd będą niższe - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że ministerstwo pracuje nad ustawą, w której będzie m.in. zmiana podstawy naliczenia taryf, aby można je było obniżyć.
Jeszcze w kwietniu Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny podpisze umowę na zakup sześciu nowych autobusów dla należącego do niego przewoźnika – Komunikacji Beskidzkiej. Przewodniczący Związku Seweryn Kobiela poinformował PAP, że pojazdy dotrą do Bielska-Białej we wrześniu.
Wyzwaniem dla branży spożywczej jest redukcja strat produkcyjnych wynikających ze skażeń procesu oraz zanieczyszczeń, redukcja zużycia energii - mówi Michał Starczyk, inżynier sprzedaży Alfa Laval.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus