Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2024 r. do 3,0 proc. z 2,8 proc., a na 2025 r. do 3,6 proc. z 3,4 proc. - wynika z najnowszego raportu agencji. Wg agencji stopy proc. pozostaną w Polsce bez zmian do połowy 2025 r., z dwoma późniejszymi obniżkami w tym roku.
WIG20 słabnie w oczach, a nastroje na GPW są coraz gorsze. Najważniejsze branżowe indeksy pogłębiają okresowe minima, a sesyjna statystyka coraz częściej pokazuje jednoznaczną przewagę giełdowych niedźwiedzi.
Na wtorkowym posiedzeniu rząd omówił projekt nowelizacji, który zakłada wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. Nie przyjął jednak nowych przepisów.
Dwanaście krajów unijnych było reprezentowanych przez ministrów rolnictwa na nieformalnym posiedzeniu w Budapeszcie, co nie odbiega od normy na tego typu spotkaniach - ustaliła PAP. Tematem był dokument strategiczny, uzgodniony przez blisko 30 organizacji związanych z sektorem rolnym.
Zrobimy wszystko, by utrzymać muzułmański charakter Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie - oświadczył we wtorek w Kairze szef tureckiej dyplomacji Hakan Fidan podczas posiedzenia ministrów Ligi Państw Arabskich. Turcja została zaproszona na takie spotkanie po raz pierwszy od 13 lat.
- Mocne rekomendacje dotyczące jakiegokolwiek aktywa zawsze mogą budzić wątpliwości - tak Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, odnosi się do rekomendacji Goldman Sachs. Amerykański gigant namawia do kupowania złota.
- Mocne rekomendacje dotyczące jakiegokolwiek aktywa zawsze mogą budzić wątpliwości - tak Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, odnosi się do rekomendacji Goldman Sachs. Amerykański gigant namawia do kupowania złota.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma uprościć obowiązki administracyjne małych przedsiębiorstw prowadzących działalność w różnych krajach UE - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Wdrożenie systemu kaucyjnego może kosztować w ciągu dekady ponad 37 mld zł - wynika z raportu Deloitte. W pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego może zostać nim objęta zaledwie połowa butelek PET i puszek metalowych wprowadzanych do obiegu - uważają autorzy raportu.
Związkowcy z LW Bogdanka, Elektrowni Kozienice i Połaniec protestowali we wtorek w Warszawie, domagając się m.in. udziału związków zawodowych w procesie transformacji energetycznej oraz wpisania węgla jako paliwa przejściowego. W Ministerstwie Aktywów Państwowych złożyli petycję ze swoimi postulatami.
Gazprom będzie tracił 6,54 mld USD rocznie wskutek zakończenia tranzytu gazu do Europy przez Ukrainę - stwierdził we wtorek portal Moscow Times, podkreślając, że w porównaniu z ostatnim przedwojennym rokiem eksport Gazpromu do Europy przez Ukrainę spadł w 2023 r. o prawie 65 proc.
Rosyjski regulator rynku telekomunikacyjnego Roskomnadzor wyda ponad 59 mld rubli (ponad 2,5 mld zł) na blokowanie zasobów w internecie oraz uniemożliwianie obchodzenia blokad z pomocą sieci VPN - poinformował we wtorek portal Moscow Times, powołując się na plan rządu.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw postuluje rozważenie późniejszego terminu wejścia w życie nowych regulacji dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty; proponuje, żeby zmiany weszły w życie od dnia 1 stycznia 2026 r. - napisał rzecznik MŚP w opinii do projektu ustawy.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy upraszczającej obowiązki VAT dla małych firm. Ustawa dostosuje obecne prawo do przepisów Unii Europejskiej. Dzięki temu małe firmy mające siedzibę działalności w innym państwie członkowskim UE będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w Polsce.
Jesteśmy w kluczowym momencie dla przyszłości bezpieczeństwa naszego regionu; rozszerzone NATO jest przygotowane na rosnące zagrożenia hybrydowe - zaznaczył we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski. Prezydent Finlandii Alexander Stubb podkreślił znaczenie koordynacji działań sojuszniczych.
Dialog polsko-ukraiński w kwestiach historycznych trwa i nie można pozwolić, by manipulowali nim nasi wspólni wrogowie – oświadczył we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Zaznaczył przy tym, że w czasie wojny priorytetem we wzajemnych relacjach nie jest historia, a współpraca wojskowa.
Przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) nie zgadzają się na wprowadzenie badań okresowych dla myśliwych - poinformował wiceszef MKiŚ Mikołaj Dorożała po wtorkowym posiedzeniu zespołu ds. reformy łowiectwa.
Dyskusja o wejściu Polski do strefy euro jest możliwa najwcześniej za 10 lat, gdy krajowa gospodarka osiągnie PKB w sile nabywczej na poziomie Niemiec - ocenił prezes NBP Adam Glapiński w trakcie wykładu w Warszawie.
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2024 roku łącznie 1 806 tys. ton rzepaku wobec 1 691 tys. ton w tym samym okresie 2023 roku - poinformowało PSPO. Rekordy przerobu tego surowca padały także w poprzednich latach.
Jeśli do miksu energetycznego włączonych zostanie 18 GW z morskiej energetyki wiatrowej, to ceny energii mogą się obniżyć nawet o 50 proc., w porównaniu do ceny, którą można uzyskać przy wprowadzeniu 5,9 GW - wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Spółka JSW Koks zakończyła postępowania mediacyjne z Rafako dotyczące budowy w koksowni w Radlinie (Śląskie) elektrociepłowni opalanej gazem koksowniczym. Zamawiający powołał się m.in. na narastające opóźnienia w realizacji umowy.
Spółka CPK wybrała najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na projekt doprowadzenia prądu do lotniska z sieci 400 kV i 110 kV - poinformował Centralny Port Komunikacyjny w komunikacie prasowym. Przetarg wygrała spółka Arinet z Gliwic z ofertą 41,8 mln zł netto.
Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian w stawkach podatku od towarów i usług (VAT) - pisze serwis Bankier.pl. Dodaje, że na liście nowości jest obniżka VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych oraz podwyżka stawki od sprzedaży wyborów z konopi siewnej.
Koncern Apple jest coraz bliżej przymusowej zapłaty w Irlandii zaległych podatków na kwotę 13 mld euro. Firma odwołała się od nakazu Komisji Europejskiej, ale przegrała przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.
Firma Apple będzie musiała zapłacić Irlandii 13 mld euro zaległych podatków. Amerykański gigant przegrał przed Trybunałem Sprawiedliwości UE walkę z unijnymi organami regulacyjnymi do spraw konkurencji. Sprawa ciągnęła się przez osiem lat.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus