Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dedykowany, współdzielony czy VPS – czyli jaki rodzaj hostingu wybrać?

materiał partnera

Udostępnij

Stojąc przed wyborem odpowiedniego hostingu dla Twojej strony czy sklepu internetowego, bez wątpienia natknąłeś się na takie terminy jak serwer dedykowany, współdzielony, VPS czy hybrydowy. Od dokonanego wyboru będzie zależało, czy będziesz zadowolony z jego funkcjonowania. Rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb będzie oznaczało optymalne wykorzystanie środków i bezproblemową obsługę, ale jeśli nie trafisz w swoje zapotrzebowanie to albo będziesz przepłacać, albo działanie Twojej strony dalekie będzie od optymalnego. Jaki więc serwer wybrać? Czym się różnią?

Serwery dedykowane – rozwiązanie premium, które nie każdy potrzebuje

Wybór serwera dedykowanego oznacza, że całe urządzenie będzie wyłącznie do Twojej dyspozycji. Nie dzielisz się z nikim i masz niemal nieograniczone możliwości wykorzystania z jego zasobów i wgrywania dowolnego oprogramowania. Wiąże się z tym także większa odpowiedzialność – bowiem to właśnie Ty odpowiadasz za wykupienie i wgranie panelu obsługi lub wynajęcie administratora. Oznacza to również wysoką miesięczną opłatę – zazwyczaj kilkaset złotych miesięcznie. Ze względu na trudności w obsłudze i wysokie koszty utrzymania, ale także najwyższą wydajność i konfigurowalność jest to rozwiązanie polecane największym.

Hosting współdzielony – ograniczone koszty, ale i możliwości 

Cechą charakterystyczną hostingu współdzielonego są znacznie niższe miesięczne opłaty, za którymi stoi dzielenie zasobów wspólnej maszyny z innymi użytkownikami. Decydując się na takie rozwiązanie, nie uzyskujesz więc pełnej kontroli ad jednym komputerem (serwerem), ale otrzymujesz ustaloną przestrzeń dyskową, którą możesz użytkować według swojego upodobania (oczywiście w ramach funkcjonalności wgranego już oprogramowania). Jeden serwer może być wykorzystywany przez kilku, a nawet kilkunastu użytkowników, co z jednej strony ogranicza maksymalną wydajność dostępną dla każdego z nich, ale z drugiej wyraźnie redukuje koszty utrzymania, dzięki czemu na rynku można znaleźć pakiety kosztujące nawet poniżej 10 złotych. Np. tani i dobry hosting w AZ.pl kosztuje 86 złotych brutto rocznie – i to w pakiecie z SSL. Obsługa odbywa się poprzez zainstalowany panel, który zazwyczaj oferuje wykonanie najpopularniejszych czynności w uproszczony sposób (założenie skrzynki e-mail, instalacja WordPress czy podpięcie SSL). Takie rozwiązania są więc polecane mniej doświadczonym administratorom i osobom, które dopiero zaczynają budowę swojego miejsca w internecie. 

VPS – rozwiązanie pośrednie

VPS, czyli Virtual Private Server to wirtualny serwer zainstalowany na współdzielonej maszynie. Obsługa przez klienta bardzo przypomina obsługę serwera dedykowanego – ma pełen dostęp do systemu operacyjnego i może swobodnie nim administrować. Dzięki współdzieleniu jednej maszyny pomiędzy kilku użytkowników koszty użytkowania takiego serwera są znacznie niższe, niż serwera dedykowanego, z kolei zasoby są podzielone w sposób bardziej przewidywalny niż w przypadku serwera współdzielonego, co pozwala na uniknięcie spowolnień i zacięć.

Rozwiązania hybrydowe

Coraz więcej dostawców na polskim rynku oferuje rozwiązania hybrydowe, łączące w sobie zalety dwóch lub więcej rodzajów serwerów. Często pozwalają one dynamicznie zmieniać parametry serwera, w zależności od użytkowania, co pozwala na lepsze wykorzystanie środków i uniknięcie wyczerpania limitu danych czy spowolnień. Niektóre firmy oferują także serwery współdzielone z gwarantowanymi zasobami – co również może być ciekawą opcją, niwelującą słabości takiego rozwiązania. Zanim jednak zdecydujesz się na którąś z powyższych opcji, dokładnie przyjrzyj się zapisom umowy.

Jaki hosting wybrać?

Wszystko zależy od Twoich wymagań i kwot, jakie jesteś w stanie opłacać każdego miesiąca. W większości przypadków małe firmy i sklepy mogą z powodzeniem wykorzystywać hosting współdzielony. Dla większych i bardziej zaawansowanych podmiotów rozwiązaniem może być VPS czy rozwiązania hybrydowe, natomiast największych z pewnością uszczęśliwią jedynie serwery dedykowane.