Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pekabex finalizuje przejęcie w Niemczech

Udostępnij
edytowany 13:45

Pekabex wraz z zarządzanym przez PFR TFI Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZAN zawarli ze spółką prawa niemieckiego Weber-GmbH z siedzibą w Ebersdrof b. Coburg oraz spółką prawa niemieckiego Bernhard Göhl Hoch- und Tiefbau GmbH z siedzibą w Burgkunstadt-Mainroth umowę zakupu udziałów w spółce prawa niemieckiego działającej pod firmą G+M GmbH z siedzibą w Marktzeuln posiadającej 100% udziałów w spółce prawa niemieckiego działającej pod firmą FTO Fertigteilwerk Obermain GmbH z siedzibą w Marktzeuln (Bawaria) prowadzącej działalność w zakresie produkcji elementów prefabrykowanych z betonu.

Umowa weszła w życie pod warunkiem rozwiązującym, który zaistnieje jeżeli do dnia 22 grudnia 2020 r. PBX (PEKABEX) nie wpłaci do depozytu notarialnego 10% łącznej ceny. Kwota ta pozostanie w depozycie notarialnym na zabezpieczenie roszczeń kupujących przez okres 24 miesięcy od daty zawarcia umowy, przy czym połowa z tej kwoty zostanie zwolniona po 12 miesiącach.

Na podstawie umowy Pekabex nabędzie 76% udziałów w G+M GmbH za łączną kwotę 9,31mln EUR, a fundusz PFR nabędzie 24% udziałów za łączną kwotę 2,94 mln  EUR.

Przejście własności udziałów nastąpi pod warunkiem zapłaty całej ceny, a zamknięcie transakcji powinno dokonać się w przeciągu 10 dni roboczych od dnia wpłaty przez Pekabex do depozytu notarialnego. Umowa została zawarta ze skutkiem ekonomicznym od 1 stycznia 2020 r., w szczególności w zakresie prawa do wypłaty zysku za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2020 r.

Z dokumentów finansowych wynika, że spółka FTO osiągnęła w roku 2019 20,6 mln EUR przychodów i wygenerowała zysk netto na poziomie 408.68 tys. EUR.

Nabywamy zdrową, dość dobrze zarządzaną spółkę, bez większego zadłużenia, która w 2019 roku osiągnęła 20,6 mln euro przychodów i wygenerowała 408,7 tys. euro zysku netto. Jest to nasza pierwsza zagraniczna akwizycja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i efekty przejęcia będą pozytywne, to nie wykluczamy kolejnych akwizycji zagranicznych. Transakcję planujemy sfinansować ze środków własnych oraz częściowo kredytem. Niemiecka firma nie wymaga dużych inwestycji bezpośrednio po przejęciu, jednak docelowo Grupa zamierza zwiększać moce produkcyjne i rozszerzać zakres działalności spółki - podkreśla Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu.

Obecny potencjał produkcyjny firmy z północnej Bawarii szacowany jest na ok. 30 tys. m3 prefabrykatów rocznie. 

W trakcie ostatniej konferencji wynikowej przedstawiciele Pekabexu pytani o powody chęci sprzedaży firmy przez obecnych właścicieli, jako główną przyczynę wskazywali brak możliwości zapewnienia sukcesji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus