Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Spółka zależna NanoGroup będzie zacieśniać współpracę z Polfą Tarchomin

Udostępnij

Polfa Tarchomin, największy w Polsce producent leków generycznych i jednocześnie jedna z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie kieruje swoje zainteresowanie w kierunku innowacyjnych leków przeciwnowotworowych opracowanych przez zespół naukowców z NNG (NANOGROUP). Zgodnie z listem intencyjnym, NanoVelos, spółka zależna NanoGroup, będzie zacieśniać współpracę w obszarze badań i rozwoju supergenerycznego leku na raka w powstających nowych laboratoriach badawczo-rozwojowych Polfy Tarchomin.

Zgodnie z ofertą, jaką przedstawiła Polfa Tarchomin w liście przesłanym do NanoVelos, warszawska spółka biotechnologiczna będzie mogła prowadzić badania w ramach projektu w powstających obecnie, nowych laboratoriach badawczo-rozwojowych. Polfa Tarchomin zaoferowała pomoc w opracowaniu zaawansowanych technologii wytwarzania produktów leczniczych parenteralnych i doustnych.

W toku dotychczasowych badań wykazaliśmy, że enkapsulacja popularnego leku na raka jajnika, Epirubicyny, w nanocząstki polisacharydowe w znaczący sposób redukuje skutki uboczne kuracji wraz ze wzrostem skuteczności leku. Jest to w naszej ocenie przełomowe osiągnięcie w technologii dostarczania leków przeciwnowotworowych bezpośrednio do guza. Chęć współpracy wyrażona przez Polfę to dowód na to, że nasz projekt może znacząco wpłynąć na rozwój terapii onkologicznych oraz czas, w którym nasz pierwszy kandydat na lek PolEpi będzie mógł być skomercjalizowany – mówi Agata Stefanek, prezes NanoVelos. 

NanoVelos planuje rozpocząć produkcje pierwszej partii leku PolEpi w standardzie farmakologicznym i rozpoczęcie badań na pierwszych pacjentach w Polsce we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii

Mamy nadzieje, że list intencyjny podpisany z Polfą Tarchomin jest krokiem w kierunku budowy rodzimej innowacyjnej branży farmaceutycznej. Technologia NanoVelos charakteryzuje się dużą uniwersalnością, niskimi kosztami produkcji, a co najważniejsze może być wykorzystywana jako system celowania i dostarczania do raka dla wielu innych aktywnych substancji leczniczych - powiedział Marek Borzestowski prezes NanoGroup.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus