Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Marek Dziubiński, Medicalgorithmics: Wciąż mamy szansę zrealizować cel sprzedażowy, jaki postawiliśmy sobie na ten rok

Udostępnij
  • 59,2 mln PLN skonsolidowanych przychodów i 4,5 mln PLN straty przypisanej Akcjonariuszom Jednostki Dominującej w 1H 2020 versus 94,1 mln PLN przychodów i +5,9 mln PLN zysku w 1H 2019
  • przychody w 2Q 2020 pod presją pandemii wpływającej na liczbę zrealizowanych badań
  • pozytywny wpływ wdrożonych inicjatyw oszczędnościowych i wsparcia publicznego w wysokości 4 mln PLN na wynik operacyjny 2Q 2020
  • satysfakcjonujący rozwój sprzedaży poza USA pomimo pandemii
  • kontynuacja prac rozwojowych w zakresie udoskonalania obecnych i opracowania nowych urządzeń
  • silna pozycja gotówkowa wskazująca 41 mln PLN na koniec 1H 2020 w porównaniu do 6,3 mln PLN na koniec 1Q 2020 i 21 mln PLN na koniec 1H 2019

MDG (MEDICALG) spółka działająca w branży zaawansowanych technologii telemedycznych, opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za 1H 2020. W 1H 2020 przychody Grupy wyniosły 59,2 mln PLN i były niższe o 37% w ujęciu rok do roku. Wpływ na poziom przychodów miała niższa o 16% liczba wyświadczonych usług medycznych związana z jednej strony z wybuchem pandemii koronawirusa,
a z drugiej – z trwającym procesem zmiany modelu biznesowego w Medi-Lynx, spółce zależnej działającej na terenie USA. Efektem tego procesu są niższe średnie stawki za badanie oraz - przejściowo – niższa liczba świadczonych usług. Ponadto, na poziom przychodów Grupy w 1H 2020 wpływ miała mniej korzystna struktura badań w porównaniu z 1H 2019. Grupa zakończyła 1H 2020 stratą netto dla Akcjonariuszy Jednostki Dominującej w wysokości 4,5 mln PLN wobec 5,9 mln PLN zysku rok wcześniej, a EBITDA -6,7 mln PLN wobec +16,2 mln PLN. Koszty działalności operacyjnej w 1H 2020 wyniosły 78 mln PLN i były o 10% niższe w ujęciu rok do roku w związku z podjętymi działaniami dostosowawczymi wobec wybuchu pandemii koronawirusa. Najbardziej istotną pozycję w strukturze kosztów działalności operacyjnej (60%) stanowią koszty świadczeń pracowniczych, które zostały ograniczone w omawianym okresie o 5%.

Największy wpływ pandemii koronawirusa na sprzedaż Grupy miał miejsce w kwietniu br. – od tego czasu obserwowana jest poprawa w tym obszarze, co znajduje odzwierciedlenie w raportowanej liczbie wniosków o płatność. W porównaniu do danych za kwiecień 2020 roku, w maju, czerwcu i lipcu odnotowano wzrosty liczby wniosków o odpowiednio 32%, 36% i 50% w przeliczeniu na dzień roboczy.

Pomimo stanu pandemii i ograniczeniu aktywności biznesowych w wielu krajach, Grupa osiągnęła satysfakcjonujące wyniki sprzedaży systemu PocketECG na rynkach poza USA. W 1H 2020 sprzedano łącznie 1102 nowe urządzenia, a największe przychody poza USA wygenerowano na rynku kanadyjskim. W wyniku pandemii w 2Q 2020 zaobserwowano spadek liczby badań u partnerów na pozostałych rynkach, jednak obecnie trend sprzedaży i liczby badań ulega znaczącej poprawie. Jeśli ten pozytywny trend się utrzyma, Grupa oczekuje osiągniecia zakładanych na rok 2020 wyników sprzedaży poza USA. W 1H 2020 kontynuowano działania mające na celu wejście na nowe rynki zagraniczne. Podpisano m.in. listy intencyjne z firmami z Holandii, Austrii, Hiszpanii i Szwajcarii oraz z dużą grupą firm posiadającą swoje biura w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Pandemia opóźniła natomiast działania związane z wejściem na rynek Arabii Saudyjskiej i Korei Południowej oraz miała wpływ na tempo komercjalizacji PocketECG w Szwecji, Finlandii i Norwegii, a także w Emiratach Arabskich. Pierwsze wyniki sprzedażowe ze Skandynawii i Bliskiego Wschodu oczekiwane są w 4Q 2020.

W reakcji na spadek liczby badań, który w szczególności nasilił się na początku 2Q 2020, Zarząd Spółki podjął działania, których skutkiem było ograniczenie w 2Q 2020 kosztów operacyjnych o ponad 11 mln PLN w porównaniu do 1Q 2020, co w połączeniu z otrzymaną pomocą w ramach Cares Act w USA przyniosło w 2Q 2020 skutek w postaci mniejszej o 2,5 mln PLN straty operacyjnej w porównaniu do wyniku 1Q 2020.

W USA Grupa kontynuuje zmianę modelu biznesowego na model „in-network” poprzez zawieranie długoterminowych umów na świadczenie usług z kluczowymi ubezpieczycielami prywatnymi. Obecnie trwa druga faza procesu, polegająca na zawieraniu umów z mniejszymi, regionalnymi
i lokalnymi ubezpieczycielami. Pomimo pandemii koronawirusa Grupa prowadzi działania zmierzające do osiągnięcia celu polegającego na posiadaniu portfolio podpisanych umów pokrywających 90% osób ubezpieczonych w USA do końca 2020.

Grupa zakończyła 1H 2020 pierwsze półrocze z saldem środków pieniężnych wynoszącym 41 mln PLN. Jest to istotna poprawa w porównaniu do końca 1Q br., kiedy na rachunkach Grupy było 6,3 mln PLN. Znaczący wzrost to efekt wysokich, pozytywnych przepływów pieniężnych netto, z których najbardziej istotne to wpływ środków pieniężnych w ramach programu wsparcia „Cares Act” (+17,0 mln PLN), zaliczki za usługi otrzymanej od ubezpieczyciela publicznego Medicare (+11,0 mln PLN), a także wpływ z tytułu emisji akcji serii G (+12,6 mln PLN).

„Zgodnie z tym, co sygnalizowaliśmy po 1Q 2020, największy wpływ pandemii koronawirusa obserwowaliśmy w kwietniu. W kolejnych miesiącach sytuacja ulegała poprawie i odnotowywaliśmy systematyczny wzrost liczby rozpoczynanych sesji monitoringu oraz wniosków o płatność. Nie da się ukryć, że pandemia negatywnie wpłynęła na nasze plany w zakresie miesięcznej liczby świadczonych usług w tym roku, ale wierzymy, że najgorszy okres już za nami. Liczba wniosków o płatność w ostatnich miesiącach, w połączeniu z ograniczeniem kosztów pozwalają oczekiwać zauważalnej poprawy wyników w 3Q w porównaniu z 2Q br.

Pomimo pandemii kontynuujemy także proces zmiany modelu biznesowego w USA. Rozmowy prowadzone obecnie z ubezpieczycielami pozwalają nam sądzić, że cel polegający na posiadaniu portfolio podpisanych umów pokrywających 90% osób ubezpieczonych w USA do końca 2020 jest nadal w naszym zasięgu.
Po pierwszym półroczu jesteśmy zadowoleni z rozwoju sprzedaży na rynkach poza USA – oczywiście pandemia wpłynęła na tempo ekspansji na niektórych z nich, ale biorąc pod uwagę rozwój biznesu jaki pomimo to osiągnęliśmy w 1H 2020, wciąż mamy szansę zrealizować cel sprzedażowy, jaki postawiliśmy sobie na ten rok.

Pandemia nie ma większego wpływu na naszą działalność badawczo-rozwojową. Pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami i nowymi urządzeniami, które pozwolą nam utrzymać przewagę technologiczną
i reagować na zmieniające się potrzeby rynku. W obecnej sytuacji na znaczeniu zyskuje fakt, że PocketECG jest kompleksową platformą telemedyczną umożliwiająca w pełni zdalną diagnostykę, bez konieczności fizycznej wizyty u lekarza. Obecnie duża część badań w USA odbywa się w formie w pełni zdalnej - tj. urządzenie dostarczane jest bezpośrednio do domu pacjenta. Wiele wskazuje na to, że pandemia może przyspieszyć wprowadzanie tego typu zdalnych usług na innych rynkach – wskazuje na to m.in. dynamika rozmów prowadzonych przez nas w krajach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jeszcze w tym roku przeprowadzimy pilotaże technologii PocketECG”
– powiedział Marek Dziubiński, Prezes Zarządu Medicalgorithmics S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus