ENG (ENERGA) podpisała z Polską Grupą Górniczą (PGG) list intencyjny dotyczący dostaw ok. 1 mln ton węgla kamiennego rocznie do istniejącej elektrowni Ostrołęka B i ok. 2 mln ton rocznie do planowanej elektrowni Ostrołęka C, podała spółka.
"Intencją stron jest zawarcie długoterminowej umowy na dostawę węgla do elektrowni Ostrołęka C, co przyczyni się do zagwarantowania wymaganej rentowności projektu budowy i eksploatacji elektrowni Ostrołęka C, jako jednego z elementów uzasadnienia biznesowego decyzji o budowie tej elektrowni" - czytamy w komunikacie.
Spółki zamierzają zawrzeć umowę na dostawy węgla dla elektrowni Ostrołęka C (około 2 mln ton rocznie, przez 30-40 lat). W umowie będą opierać się na formule cenowej zakupu węgla pozwalającej zapewnić wymaganą rentowność projektu oraz dokonać podziału przyszłych korzyści z mechanizmów rynkowych i regulacyjnych dedykowanych energetyce konwencjonalnej, takich jak rynek mocy lub przydział bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, pomiędzy strony umowy, podano także.
Założono, że zawarcie umowy na dostawę węgla dla Ostrołęki B (ok. 1 mln ton rocznie) pozwoli na zapewnienie stabilnych, długoterminowych dostaw węgla po korzystnej cenie, opartej o bieżące ceny rynkowe.
"Sektor energetyczny Polski w najbliższych dekadach będzie oparty głównie na węglu. Stabilne dostawy od wiarygodnego dostawcy pomogą nam urentownić inwestycję w Ostrołęce, a naszemu partnerowi zapewnią długofalowo rynek zbytu" - powiedział prezes Energi Dariusz Kaśków, cytowany w komunikacie.
"Zawarta umowa jest początkiem długofalowej współpracy pomiędzy Energą a PGG. W szerszym horyzoncie czasowym zapewnia PGG stabilność odbiorów węgla oraz pozwala na długoterminowe zaplanowanie procesów inwestycyjnych związanych z produkcją" - dodał prezes PGG Tomasza Rogala, także cytowany w komunikacie.
Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.
Polska Grupa Górnicza to spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami są uczestnicy koncentracji, Węglokoks oraz Towarzystwo Finansowe Silesia. PGG nie jest kontrolowana przez żadnego z akcjonariuszy.