Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Komentarz miesięczny QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Udostępnij

 

QUERCUS Obligacji Skarbowych

Lipiec okazał się kolejnym bardzo dobrym miesiącem na polskim rynku obligacji skarbowych. Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych był jednym z najlepszych w swojej grupie porównawczej i zyskał 0,95%. Indeks TBSP, do którego porównuje się większość funduszy dłużnych, zyskał tylko 0,48%. Od początku roku subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych zyskał już 4,96%, a 12-miesięczna stopa zwrotu wynosi aż 6,29%.

Na tak wysoką stopę zwrotu w minionym miesiącu złożyły się głównie inwestycje w polskie długoterminowe obligacje skarbowe oraz inwestycje w obligacje węgierskie i rumuńskie denominowane w dolarze amerykańskim. Pozytywną kontrybucję przyniosły również instrumenty zmiennokuponowe. Przez większość miesiąca utrzymywaliśmy podwyższone zaangażowanie w długoterminowe obligacje, ale w ostatniej dekadzie lipca częściowo zrealizowaliśmy zyski. Ryzyko portfela, mierzone wskaźnikiem duration, wyniosło na koniec lipca 4,7 roku. Ryzyko walutowe jest w pełni zabezpieczone.



QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Kolejny bardzo dobry miesiąc ma za sobą subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy. Stopa zwrotu w lipcu wyniosła 0,24%. Od początku roku QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy zyskał już 2,02%, nadal plasując się w czołówce funduszy dłużnych uniwersalnych, zgodnie z klasyfikacją portalu Analizy Online. Za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu wynosi 3,07%. Największy wpływ na wynik w lipcu miało umocnienie skarbowych obligacji zmiennokuponowych w pierwszych dniach miesiąca.
W lipcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, znacznie wzrosły aktywa subfunduszu. QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy postrzegany jest jako alternatywa dla depozytów, stąd tak duży napływ nowych środków. W ramach przebudowy portfela dokupiliśmy emitentów z branży finansowej i energetycznej. Wzrósł także udział emitenta z sektora paliwowego. W części korporacyjnej nadal skupiamy się na renomowanych podmiotach i liderach w swoich branżach. Powoli odbudowujemy poduszkę płynnościową, która pozwoli nam wziąć udział w jesiennych emisjach obligacji przedsiębiorstw.

WYKRES 1. QUERCUS Obligacji Skarbowych i QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy.

10.08.2020_wykres_nr_1


 
Wydarzenia rynkowe

Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć – w wielu krajach pojawiła się druga fala zakażeń. Jednak inwestorzy na światowych rynkach kapitałowych wydają się ignorować negatywne informacje i przestają zwracać uwagę na pandemię. Pomimo wzrostu zakażeń, liczba zgonów nie rośnie tak szybko jak jeszcze w marcu i kwietniu. Oczekiwanie na szczepionkę przeciwko Covid-19 wzmacnia rynki akcji, a ogrom pieniądza wydrukowany przez banki centralne ma bezpośrednie przełożenie na rynki długu. Lipiec przyniósł także znaczne wzrosty cen metali szlachetnych: ceny złota wzrosły o ponad 10%, a srebra o ponad 30%. Odbicie wskaźników koniunktury sugeruje, że gospodarki najgorsze mają za sobą i trend wzrostowy powinien zostać utrzymany w nadchodzących kwartałach. Mniejsza skala zakażeń w Europie niż na zachodniej półkuli sprzyja wzrostom kursu EUR/USD. W samym lipcu euro było mocniejsze o prawie 5% i zbliżyło się do dawno niewidzianego poziomu 1,20. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji spadła z 0,66% do 0,53%, a niemieckich z -0,45% do -0,52%. Wśród wydarzeń politycznych znów na pierwszy plan wysuwa się konflikt amerykańsko-chiński. Zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston spotkało się z analogiczną decyzją dotyczącą amerykańskiego konsulatu w Chengdu. Bliskość wyborów prezydenckich w USA sprzyja nacjonalistycznym zapędom, co widać chociażby po próbach delegalizacji chińskiej aplikacji TikTok. W Polsce kurz po wyborach prezydenckich opadł. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wynik wyborów nie miał istotnego wpływu na zachowanie polskich aktywów. Obligacje podążały za ich zagranicznymi odpowiednikami, a siłę złotego należy wiązać z wyprzedażą dolara amerykańskiego, którego słabość (historycznie) pomagała walutom rynków wschodzących. Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła z 1,37% do 1,27%, 5-letnich z 0,70% do 0,65%, a dwulatek spadła z 0,11% do 0,07%.


WYKRES 2. Zmiany rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

10.08.2020_wykres_nr_2

Polska gospodarka

Dane makroekonomiczne zaprezentowane w lipcu, pokazały dalsze odbicie aktywności po okresie zamrożenia gospodarki. Produkcja przemysłowa wzrosła o 13,9%, a sprzedaż detaliczna o 9% w skali miesiąca. Dobre dane zostały zaprezentowane również z rynku pracy. Spadkowi zatrudnienia o 3,3% towarzyszył wzrost średniego wynagrodzenia o 3,6% w skali roku. Wszystkie powyższe dane z gospodarki realnej okazały się znacznie lepsze od prognoz ekonomistów. Inflacja CPI nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie (3,1% rok do roku w lipcu) za co odpowiadają głównie kategorie usługowe. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian na lipcowym posiedzeniu, a komunikat, po raz kolejny, był bardzo gołębi. Deficyt budżetowy po czerwcu wyniósł 17 mld PLN, wobec prawie 26 mld PLN po maju, na co największy wpływ miała wypłata zysku NBP.

 

Perspektywy

W najbliższym miesiącu oczekujemy kontynuacji pozytywnych tendencji na polskim rynku obligacji skarbowych. Sprzyjać temu powinien brak podwyżek stóp procentowych, spadająca inflacja, czy niska podaż instrumentów skarbowych w związku ze znaczną poduszką płynnościową Ministerstwa Finansów. Tak jak wcześniej sygnalizowaliśmy, miesiące wakacyjne są (statystycznie) bardzo dobre do inwestowania w obligacje skarbowe. Na przestrzeni ostatnich 10 lat, tylko raz (sierpień 2013 r.) były spadki cen obligacji w wakacje.



WYKRES 3. Miesięczne stopy zwrotu z indeksu obligacji skarbowych TBSP.

10.08.2020_wykres_nr_3

 


Mariusz Zaród
Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy