SIM (SIMFABRIC), notowany na NewConnect wydawca i producent gier wideo, złożył do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wniosek o dofinansowanie budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego – Space Engine Lab. Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 25 mln zł. Spółka w ramach konkursu 1/2.1/2020 do działania 2.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, chce pozyskać finansowanie w wysokości 60 proc. wspomnianej kwoty. Celem stworzenia Space Engine Lab będzie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów - komercyjnego symulatora badawczo-rozwojowego dla przemysłu kosmicznego i rozrywkowego oraz systemu do digitalizacji przestrzennej i pomiaru ruchu. Uruchomienie realizacji projektu Centrum Badawczo-Rozwojowego planowane jest w czwartym kwartale br.
- Działania w obszarze badawczo-rozwojowym są jednym z głównych filarów realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Istotnym jej elementem jest m.in. tworzenie innowacyjnych rozwiązań w branży gier komputerowych, dlatego też kolejnym krokiem jaki chcemy podjąć jest budowa Centrum Badawczo Rozwojowego – Space Engine Lab. Prace w tym zakresie zamierzamy rozpocząć jeszcze w tym roku, zakładamy że realizacja całego przedsięwzięcia potrwa około 3 lata – mówi Emil Leszczyński, przewodniczący rady nadzorczej SimFabric. - Jesteśmy przekonani, że dzięki zaangażowaniu zespołu i podmiotów współpracujących stworzymy nowoczesne zaplecze, które pozwoli nam realizować ambitne projekty o wysokim potencjale rynkowym – dodaje.
Stworzenie przez SimFabric infrastruktury B+R ma być punktem wyjścia do realizacji kluczowego założenia agendy badawczo-rozwojowej projektu Space Engine Lab, którym jest opracowanie własnego silnika graficznego Space Engine 3D. Narzędzie to posłuży do tworzenia superrealistycznych symulatorów przestrzeni kosmicznej, kierowanych zarówno do przemysłu rozrywkowego, jak i do największych Agencji Kosmicznych.
W przygotowaniu wspomnianych rozwiązań, Centrum będzie korzystało z technologii fotogrametrii, MoCap, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i własnych narzędzi oraz rozwiązań informatycznych.
W ramach realizacji agendy badawczej projektu, warszawskie studio nawiąże również współpracę z dwoma uczelniami wyższymi - Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Uniwersytetem Zielonogórskim w Zielonej Górze. Listy intencyjne w tym zakresie zostały już podpisane.
- Przygotowywanie wniosku, procedury i planów stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku. Wybrany został teren i wstępny kosztorys oraz wykonawca. Z uwagi na pandemię istniało prawdopodobieństwo, że rozpoczęcie realizacji zmuszeni będziemy przesunąć na rok kolejny. Biorąc pod uwagę kolejne etapy odmrażania gospodarki oraz stopniowy powrót do przedsięwzięć inwestycyjnych i budowlanych, mamy nadzieję, że w czwartym kwartale 2020 roku przystąpimy do realizacji naszych planów budowy Space Engine Lab. O poszczególnych decyzjach w kwestii dofinasowania projektu będziemy informować na bieżąco – mówi Julia Leszczyńska, prezes SimFabric.