Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BZ WBK ma pożyczkę z EBOR-u w wysokości 75 mln euro

Udostępnij

Bank Zachodni WBK otrzymał pożyczkę w wysokości 75 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) na finansowanie inwestycji, które przyczynią się do poprawy efektywności wykorzystania energii w budynkach mieszkalnych, podał EBOR.

"Środki te zostaną wykorzystane na udzielanie pożyczek w walucie lokalnej właścicielom domów, spółdzielniom mieszkaniowym i dostawcom energii dla sektora prywatnego na projekty, które wykazują wysokie zużycie energii i wody w polskim sektorze mieszkaniowym" - czytamy w komunikacie.

EBOR wskazuje, że sektor mieszkaniowy w Polsce zużywa ok. 40% energii pierwotnej, a do ogrzewania budynków mieszkalnych wykorzystywany jest głównie węgiel, co stanowi największy udział w sektorze mieszkaniowym w Unii Europejskiej.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w projekcie, który z jednej strony wzmocni naszą ofertę kredytową, aby zaspokoić potrzeby naszych klientów, którzy są zainteresowani w ulepszaniu swoich domów. Z drugiej strony, przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego poprzez bardziej efektywne wykorzystanie energii. Jesteśmy również zadowoleni współpracować ponownie z naszym wieloletnim partnerem" - powiedział szef segmentu klientów indywidualnych BZ WBK Bartosz Wolny, cytowany w komunikacie.

Celem EBOR-u jest finansowanie działań, które mają zmniejszyć zależność od węgla poprzez poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie ilości odpadów. Poprawa w tej dziedzinie będzie również wspierać starania Polski, aby osiągnąć cele dotyczące emisji CO2.

EBOR i BZW (BZWBK) są partnerami od wielu lat w zakresie kredytowania małych i średnich przedsiębiorstw. Od początku swojej działalności w Polsce w 1991 roku EBOR zainwestował 7,8 mld euro w 365 projektów.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus